Wagi kontrolne Ishida – obsługa wysokich prędkości i precyzyjny rejestr danych

2020-05-14

Zaawansowana technologia wagi kontrolnej Ishidy - w tym wykorzystanie unikatowego systemu IDCS Ishida do przechwytywania danych - umożliwia prowadzanie szczegółowej kontroli i monitoringu całej operacji pakowania. Beneficjentem tych technologii jest międzynarodowa firma przemysłu spożywczego Hügli i jej fabryka w miejscowości Zàsmuky w Republice Czeskiej.

Obecnie, Hügli używa aż 16 wag, które odpowiadają za kontrolę masy we wszystkich opakowaniach produktów przeznaczonych na rynek detaliczny. Są to produkty poddane dehydratacji, takie jak zupy, przyprawy oraz dania ryżowe w zakresach wagowych od 10 g do 250 g, które obsługiwane są z prędkością do 100 paczek na minutę. Wśród eksploatowanych w Hügli modeli znajdują się trzy specjalnie zaprojektowane wagi kontrolne, tzw. "bliźniacze". Są one wyposażone w dwie oddzielne linie przenośników taśmowych, które umożliwiają utrzymywanie wysokich prędkości na najszybszych liniach pakujących firmy.

Hügli to pierwsza firma w Republice Czeskiej, która zainstalowała pionierskie rozwiązanie Ishida tj. system IDCS. Rejestruje on i analizuje dane dotyczące każdego pakietu przechodzącego przez wagę kontrolną. Celem jest zapewnienie dostępu do wszystkich użytecznych informacji w czasie rzeczywistym. Szczególny nacisk kładziony jest na czynnik OEE (Overall Equipment Efficiency, czyli tzw. całkowitą efektywność sprzętu). Obejmuje on trzy czynniki - wydajność, dostępność i jakość. W przypadku firmy Hügli funkcja systemu polega na bezpośrednim przesyle istotnych danych produkcyjnych do głównego komputera, dzięki czemu firma z łatwością może monitorować poziom wydajności każdej linii oraz identyfikować wszelkie problemy, a w razie potrzeby może podjąć natychmiastowe działania naprawcze.

Na dane składają się szczegółowe informacje wymagalne we wszelkich audytach wewnętrznych lub tych inicjowanych ze strony odbiorców lub klientów firmy. Specyfikacje dla każdego opakowania są przechowywane w układzie zdalnego sterowania wagą kontrolną RCU (Remote Control Unit), który jest łatwy w użyciu. Umożliwia on szybkie przywoływanie potrzebnego wyboru za naciśnięciem jednego przycisku. Stanowi to ogromną zaletę, jako że fabryka w Zàsmuky obsługuje asortyment około 1000 różnych produktów.

Stosowane przez nas wagi kontrolne są bardzo dokładne oraz niezawodne. Klienci mają gwarancję, że oferowane przez n produkty są produkowane zgodnie z targetem wagowym. Dodatkowo, zastosowanie modelu z podwójnym układem podawania typu "twin", umożliwia zachowanie tempa wysokich prędkości pakowania – komentuje dyrektor ds. produkcji w Hügli, Pavel Coufal. – System IDCS dostarczył nam natomiast bardzo cennego narzędzia raportującego, które pomaga w zapewnieniu operacji z maksymalnymi poziomami wydajności – dodaje.

Wagi kontrolne stanowią fragment szerokiej gamy sprzętu Ishida zainstalowanego w fabryce. Firma korzysta również z sześciu naważarek wielogłowicowych i dwóch systemów inspekcyjnych X-ray.

Atutem Ishidy było dla Hügli także lokalne wsparcie zapewnione przez wyspecjalizowane biuro w Czechach.