Sprzedaż Luksusowej zmieni układ sił na rynku alkoholowym

2009-01-13

Według powszechnej opinii układ sił na rynku mocnych alkoholi został już przesądzony. Liderem rynku jest CEDC, a na drugim miejscu pozostaje Sobieski. Tymczasem sprzedaż V&S Luksusowa przez Pernod Ricard może wprowadzić pewne roszady.

Na rynku krążą plotki, że francuskie Pernod Ricard sprzeda wkrótce spółkę V& Luksusowa, a jednym z kandydatów do przejęcia jest Polmos Lublin, producent m.in. wódki Żołądkowa Gorzka.

Należący do amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Oaktree Capital Management producent z Lublina szybko zwiększa udziały w rynku. Z danych firmy Nielsen wynika, że w listopadzie 2008 r. zbliżyły się one aż do 20%, wobec 13% w listopadzie 2007 r. W tak dużym skoku sprzedaży firmie pomogło wprowadzenie na rynek m.in. wódki Czysta deLuxe.

Z danych firmy Nielsen wynika, że dużą zmianę ilościowych udziałów w rynku zanotowała w ciągu ostatniego roku jeszcze jedna firma - grupa Sobieski (Belvedere). W tym przypadku jednak udziały rynkowe mocno spadły: z 27 do 23%.

Z nieoficjalnych informacji Pulsu Biznesu wynika, że V&S Luksusowa Zielona Góra ma zostać sprzedana do końca I kwartału, bo Pernod Ricard potrzebuje pieniędzy na spłatę kredytów za przejęcie Absoluta.

W branży nie brak głosów, że Luksusową może jednak kupić nie Polmos Lublin, ale duży gracz zza granicy, który nie ma jeszcze w Polsce zakładu, lub fundusz inwestycyjny.

Źródło: Puls Biznesu