Specjalna oferta europejskich win w Lidlu

2012-03-21

Po raz kolejny Lidl pragnie zaprosić Państwa do świata najszlachetniejszych trunków. Specjalnie dla miłośników win, Lidl przygotował wyjątkową ofertę, pośród której znajdziecie Państwo propozycje szlachetnych win europejskich takich jak Rioja, Vino Nobile di Montepulciano czy doskonały Bissinger „Champagne Brut Rose”. Dostępne w Lidlu już od 19.03 wina zdobędą uznanie zarówno koneserów jak i osób początkujących w dziedzinie sztuki sommelierskiej. Aby w pełni docenić walory smakowe wina, warto dowiedzieć się, z jakimi potrawami będzie ono najlepiej współgrać. Niezastąpione w tym będą wskazówki i porady sommeliera Michała Jancika, dwukrotnego Mistrza Polski Sommelierów.

Francuskie wyrafinowanie
Bissinger „Champagne Brut Rose” (89,99 PLN/0,75l) to lekkie wytrawne różowe wino musujące, wytwarzane w znanym na całym świecie francuskim regionie winiarskim – Szampanii (fr. Champagne), stąd też nie bezpodstawnie można nazywać je szampanem. Po nalaniu do kieliszka Bissinger zachwyca swoją klarownością o łososioworóżowej barwie. Niezwykle orzeźwiające wino musujące z wyczuwalnym owocowym zapachem poziomek i malin. Oznaczone prestiżową klasą jakości Appellation Champagne Contrôlée. Najlepiej smakuje podane w temperaturze 8-10°C. Idealnie podkreśli wyjątkowe, najbardziej uroczyste chwile!

Nota sommelierska:
Po nalaniu do kieliszka szampan Bissinger prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Jest klarowny, o łososioworóżowej barwie. Widoczne musowanie ma postać długich łańcuszków złożonych z bardzo drobnych bąbelków CO2. Aromaty w kieliszku są przyjemne. Wyczuwalne są zapachy tostów, poziomek i malin. W ustach pojawia się typowe dla szampanów silnie spienienie, któremu towarzyszy wyraźna kwasowość. Degustację uatrakcyjniają konsekwentne aromaty oraz delikatnie rozgrzewający podniebienie alkohol.

Sugestie podania:
Bissinger może być zestawiany z różnorodnymi potrawami - od zakąsek po desery. Doskonale będzie komponował się z koktajlem z krewetek, filetem z sandacza, świeżym owczym serem czy też kaczką z pomarańczami. Szampan typu Brut Rose podkreśli także owocowy smak tart i tortów. Doskonale sprawdzi się połączony klasycznie ze świeżymi truskawki czy ze schłodzonym kawiorem podanym na pszennych tostach ze świeżym masłem i z cytryną.

Saint–Emilion Grand Cru 2009 (34,99 PLN/0,75l) to czerwone wytrawne wino, w którym wyczuwalne są zapachy owocowe – typowe dla odmian uprawianych w okolicach francuskiego miasteczka Saint-Emilion w Akwitanii. Do odmian tych zaliczają się Merlot, Cabernet Sauvignon i Cabernet Franc. Jako ciekawostkę warto dodać, iż w 1999 roku miasteczko Saint-Emilion oraz otaczające je winnice zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nota sommelierska:
Barwa umiarkowanie ciemna, purpurowoczerwona. Wino jest przejrzyste i klarowne. W nosie wyróżniają się wiśnie, ciemna czekolada, czarna porzeczka i suszona śliwa. Wino zdecydowanie potrzebuje powietrza, aby ukazać pełnię aromatów. Należy podawać je w większych kieliszkach lub po otwarciu butelki przelać jej zawartość do karafki z szerokim dnem. W smaku odczuwalna jest wyraźna kwasowość z cierpkim i szorstkim towarzystwem garbnika. Struktura wina wspiera się na rozgrzewającej mocy alkoholu.

Sugestia podania:
Wina z regionu Saint-Emilion mogą z powodzeniem towarzyszyć potrawom z wołowiny, dziczyzny lub kaczki. Dobrze smakują również jako dodatek do dań smażonych lub pieczonych.

Hiszpańska radość życia
Czerwone wytrawne wino Rioja „Saxa Loquuntur Uno” 2010 (24,99PLN/0,75l) pochodzi z uznawanego za jeden z najlepszych na świecie regionów winiarskich – Rioja. Doskonałą jakość win z tamtych okolic podkreśla fakt, iż w 1926 roku Rioja jako pierwszy hiszpański region otrzymała klasę Denominación de Origen, co oznacza, iż określono wtedy granice regionu dozwolone odmiany winorośli, maksymalną wydajność oraz dopuszczalny poziom alkoholu. Następnie w 1991 znowu jako pierwszy region Hiszpanii, Rioja uzyskała podwyższenie oficjalnej kategorii jakościowej na D.O.C. (Denominación de Origen Calificada), co podkreśla jej pozycję jako najbardziej prestiżowego regionu winiarskiego w Hiszpanii.

Nota sommelierska:
Kolor wina średniociemny, czerwonobordowy. Wino po nalaniu do kieliszka powoli zwiększa intensywność aromatów, prawidłowo reagując na napowietrzanie. Wyczuwalne stają się truskawka, fiołek, miód, orzechy laskowe, wanilia, a po kilku chwilach dżem różany i smażone wiśnie. Łatwo rozpoznawalne w smaku są kwasowość i cierpkość, których zrównoważony poziom stanowi o wysokiej jakości wina. Alkohol dominuje, silnie rozgrzewając – co stanowi typową cechę w przypadku wina produkowanego z bardzo dojrzałych winogron. Rioja „Saxa Loquuntur Uno” najlepiej będzie smakować podana w temperaturze 16-18°C.

Sugestie podania:
Jest to wino polecane do prostych potraw i przekąsek mięsnych. Doskonale sprawdzi się jako akompaniament do suszonej wędliny czy długo dojrzewającego, aromatycznego sera. Równie dobrze smakować będzie podane do pieczonej cielęciny lub kaczki. W ramach doświadczeń i rozszerzania horyzontów doznań smakowych podpowiadamy połączenie z pieczonym dorszem w odpowiednio przyprawionym sosie pomidorowo-oliwkowym.

Rekomendujemy degustację z hiszpańską szynką Jamon Serrano. Ta długo dojrzewająca szynka wieprzowa rodem z Katalonii uznawana jest za jedną z najbardziej ekskluzywnych szynek hiszpańskich.

Rioja Reserva „Soligamar” 2007 (44,99 PLN/0,75l) jest czerwonym, wytrawnym winem, które w 80% produkowane jest z odmiany Tempranillo z dodatkiem odmian Garancha i Mazuelo. Jego dojrzewanie trwa 24 miesiące i odbywa się w nowych dębowych baryłkach. Produkcja tego wina ma długą tradycję, gdyż korzenie marki Soligamar sięgają roku 1896, kiedy to Don Quintin Ortega założył własną winnicę w pobliżu małej wioski Tudelilla. Obecnie rodzinne winnice pielęgnuje spadkobierca majątku Carmelo Ortega. Urodzony w roku 1964 w miejscowości Tudelilla, całe swoje życie poświęcił winom z regionu Rioja.
Rioja Reserva Soligamar posiada duże bogactwo aromatów - można w nim rozpoznać zapach dojrzałych truskawek, pieczonego chleba, wanilii, kopru, gotowanego selera, pieprzu, a nawet mokrego siana. Soligamar będzie najlepsze, gdy przed podaniem przelejemy je do karafki lub też gdy będziemy nalewać je
z butelki do bardzo dużych kieliszków.

Nota sommelierska:
Wino posiada barwę wyraźną, czerwono ceglastą. Jest przejrzyste i klarowne. Zapach przyjemny, złożony, zapowiadający bogatą strukturę i wysoką jakość. Pojawiają się aromaty z różnych grup: owocowe, korzenne, przemysłowe i spożywcze. W smaku wino jest ciężkie, ale jednocześnie eleganckie i łatwe do picia. Złożone aromaty w ustach pojawiają się z siłą podobną do skojarzeń nosowych. Posmak jest długi i czysty.

Sugestia podania:
Wyraźny smak tego wina doskonale współgra z potrawami. Soligamar świetnie skomponuje się z ziemniakami zapiekanymi z oliwą i kawałkami szynki Jamon Serrano, warzywami z grilla z ziołami.

Włoska elegancja

Vino Nobile di Montepulciano 2009 (29,99 PLN/0,75 l) to jedno z najbardziej poważanych toskańskich win. To wytrawne wino czerwone produkowane jest z odmian Sangiovese Grosso, Canaiolo oraz Mammolo. Jego doskonały smak i wyraźne owocowo-korzenne aromaty to m.in. wynik dwuletniego okresu dojrzewania trunku w dębowych beczkach. Słowo „nobile” (wł. szlachetny) w nazwie wina wskazuje na to, iż winorośle używane do uprawy tego wina pochodzą z winnic należących niegdyś do starożytnych arystokratów.

Nota sommelierska:
Posiada barwę średnio intensywną, wiśnioworubinową. Aromaty są wyraźne, owocowo – korzenne. Wyczuć można suszone śliwy, aronie i truskawki. Po chwili w kieliszku pojawia się zapach suchego siana i kawy. Smak jest dobrze zrównoważony, z konsekwentnymi aromatami. Wino posiada zwartą i zdecydowaną strukturę opartą na umiarkowanej kwasowości, średnio cierpkich - gorzkawych garbnikach i rozgrzewającym alkoholu.

Sugestia podania:
Vino Nobile di Montepulcino dobrze skomponuje się z dziczyzną, jagnięciną i wołowiną. Doskonale pasuje również do dojrzałych twardych serów.
Proponujemy degustację z długo dojrzewającą włoską szynką lub serem Grana Padano, które znajdziecie Państwo w ofercie Lidla.


Informacje o firmie:
Lidl Polska należy do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw Lidl, w której skład wchodzą niezależne spółki prowadzące aktywną działalności na terenie całej Europy. Historia sieci Lidl sięga lat 30. XX wieku, a pierwsze sklepy pod szyldem tej marki powstały w Niemczech w latach 70. XX wieku. Obecnie w wielu krajach Europy istnieje około 9000 sklepów tej marki, a w Polsce ponad 420.