Sezon ogórkowy z Appetitą

2006-06-16

Wraz z rozpoczynającym się w lipcu sezonem ogórkowym Appetita proponuje dwie mieszanki przyprawowe do ogórków konserwowych i ogórków kwaszonych, w nowych, atrakcyjnych opakowaniach.

Konserwowanie i kwaszenie ogórków to bardzo popularny sposób ich przyrządzania, pozwalający na spożywanie warzyw przez cały rok. Przez lata wypracowano wiele domowych receptur, jednak główne składniki pozostają wciąż niezmienne. Charakterystyczny smak ogórków kwaszonych nadaje m.in.: koper, chrzan, czosnek oraz czarny, ziarnisty pieprz. Natomiast ogórki konserwowe doprawiane są: zielem angielskim, liściem laurowym, marchewką i białą gorczycą.
Niemniej sekret smaku ogórków leży w odpowiednich proporcjach powyższych składników.
Dzięki mieszankom Appetity skomplikowany proces dobierania i odmierzania przypraw i warzyw został uproszczony do minimum. Co więcej, mieszanki można stosować także do innych form ogórkowych przetworów, takich jak: mrożona mizeria, czy marynowane płaty ogórków.
Opakowanie mieszanek do ogórków konserwowych i kwaszonych zyskało elegancki wygląd, dzięki odpowiednim barwom i atrakcyjnym zdjęciom warzyw i przypraw. Samodzielne logo i znaczek gwarancji jakości zgodny jest z konwencją innych opakowań marki Appetita.
Mieszanki do ogórków konserwowych i kwaszonych w nowych opakowaniach można znaleźć we wszystkich kanałach dystrybucji już od czerwca, w cenie 1,30 zł za każde opakowanie.