Rewolucja na patelni, czyli lekcje zdrowego smażenia

2011-04-04

O daniach smażonych często mówi się, iż są niezdrowe i ciężkostrawne. Jednak to nie sam proces obróbki termicznej, a niewłaściwa technika przyrządzania posiłku kształtuje taką o nich opinię. Jak zatem smażyć, aby potrawy były smaczne, dietetyczne i pełne witamin wyjaśnia Marek Kapturzak, Manager ds. sprzedaży z firmy VOG Polska Sp.z.o.o

Prawidłowe smażenie związane jest zarówno z odpowiednim doborem tłuszczu roślinnego, jak i metodą przygotowania potrawy. Aby danie z patelni cieszyło smakiem oraz nie wpływało negatywnie na nasze zdrowie oraz linię warto poznać tajniki jego umiejętnego sporządzenia. Marek Kapturzak z firmy VOG Polska Sp.z.o.o tłumaczy jak smażyć, aby zachować wartości odżywcze posiłków oraz zminimalizować ryzyko wchłaniania przez nie tłuszczu.

Lekcja nr 1- Zwróć uwagę na skład oleju

Apetyczny wygląd, kuszący zapach i niepowtarzalny smak to główne zalety smażonych dań. Niestety posiłki przyrządzone taką metodą bywają często bardzo niezdrowe. Negatywnym efektem smażenia jest przedostawanie się do jedzenia produktów rozkładu tłuszczu, które uważane są za substancje szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Jedynie umiejętna technika smażenia, na odpowiednim oleju minimalizuje ryzyko ich powstawania. „ Do smażenia zaleca się oleje roślinne, a przede wszystkim te o przewadze kwasów jednonienasyconych nad wielonienasyconymi. Kwasy jednonienasycone są zdecydowanie mniej podatne na utlenianie, zapewniają zatem wysoki stopień stabilności w temperaturze, w jakiej odbywa się proces smażenia, czyli zwykle ponad 150 do 200 stopni Celsjusza. Kwasy jednonienasycone względem wielonienasyconych powinny kształtować się w proporcji 2:1. Układ około 60 % kwasów jednonienasyconych w stosunku do ponad 30 % kwasów wielonienasyconych znajdziemy na przykład w oleju rzepakowym marki Rapso.” – uzasadnia Manager ds. sprzedaży z firmy VOG Polska Sp.z.o.o.

Lekcja nr 2- Zwróć uwagę na sposób produkcji oleju i jego opakowanie

Do smażenia powinniśmy używać olejów tłoczonych na ciepło oraz rafinowanych, które mają wyższą temperaturę dymienia od tłoczonych na zimno bez wykorzystania procesu rafinacji. Ważne jest również, aby tłoczenie odbywało się bez ekstrakcji, czyli wypłukania oleju za pomocą środków chemicznych.„Tłoczenie na ciepło bez ekstrakcji jest to proces w trakcie, którego nasiona surowca są lekko rozgniatane, krótkotrwale rozgrzewane oraz oczyszczone za pomocą filtrów z wody, zanieczyszczeń i substancji powodujących zmętnienie. Następnie w wyniku rafinacji od oleju odseparowane zostają wolne kwasy tłuszczowe, które przyśpieszają procesy utleniania oraz jełczenia oleju oraz substancje, które pod wpływem ciepła ulegają niebezpiecznym dla zdrowia przemianom. Tłoczenie na zimno, natomiast odbywa bez podgrzewania ziarna oraz procesu rafinacji. W związku z nie oczyszczeniem tłuszczu nie może być stosowany do celów tzw. gorącej kuchni. Tłoczenie na ciepło z rafinacją bez sztucznych dodatków stosuje się na przykład w przypadku oleju marki Rapso.” - wyjaśnia Marek Kapturzak z firmy VOG Polska Sp. z.o.o. Co więcej do smażenia powinniśmy wybierać oleje roślinne, których opakowanie chroni zawartość przed szkodliwym działaniem światła, tym samym zapobiegając jego utlenianiu się. „Tłuszcz zjełczały w kontakcie z wysoką temperaturą może wytwarzać niebezpieczne dla zdrowia związki oraz negatywnie wpłynąć na smak i wygląd potraw. Warto więc zwrócić uwagę, aby butelka oleju służącego do smażenia wykonana została z ciemnego szkła, jak w przypadku oleju rzepakowego, do uniwersalnego stosowania, marki Rapso.” - dodaje ekspert z firmy VOG Polska Sp.z.o.o.

Lekcja nr 3- Poznaj technikę smażenia

Smażone dania pięknie pachną i wspaniale smakują. Niestety niewłaściwie przyrządzone mogą stać się prawdziwą bombą kaloryczną. Aby smażone potrawy były jednocześnie smaczne, zdrowe i lekkostrawne, warto zwrócić uwagę na technikę ich przygotowania. Po pierwsze powinniśmy ograniczyć ilość tłuszczu wylewanego na patelnię. W tym celu zaleca się stosowanie naczyń z powłoką nieprzywieralną, która nie wymaga ciągłego uzupełniania niedoboru oleju oraz zapobiega przypaleniu się posiłku. Również czas przygotowania ma tutaj istotne znaczenie. „Proces smażenia powinien odbywać się jak najkrócej. Na skutek reakcji tłuszczu z wysoką temperaturą oraz tlenem na patelni powstają toksyczne związki chemiczne, które wnikają do potrawy, przez co staje się ciężkostrawna i niezdrowa. Dlatego też smażony produkt powinien być jak najczęściej przewracany, aby uniknąć jego nadmiernemu spieczeniu. Należy również pamiętać o odpowiedniej temperaturze oleju. Za słabo rozgrzany tłuszcz wnika do wnętrza potrawy, zwiększając tym samym kaloryczność posiłku, przegrzany natomiast wytwarza szkodliwe substancje oraz niszczy wartościowe składniki odżywcze potrawy.” – wyjaśnia Marek Kapturzak, Manager ds. sprzedaży z firmy VOG Polska Sp. zoo. Podstawą udanego smażenia jest również używanie świeżego oleju. Żywność przyrządzana na tłuszczu zużytym traci bowiem nie tylko na wyglądzie, ale przede wszystkim szkodzi zdrowiu, będąc przyczyną zatruć pokarmowych.

Odpowiednio dobrany olej oraz umiejętna metoda przyrządzania dań to główne zasady smażenia. Warto je poznać, aby bez wyrzutów sumienia cieszyć się smaczną, zdrową i lekkostrawną potrawą.

Firma VOG Sp. zoo powstała w 1994 roku, początkowo pod nazwą KRESTO- Polska. W 1999 pozyskała nowego właściciela VOG AG-austriackie przedsiębiorstwo z centralno-europejską kompetencją, własnymi spółkami w 7 krajach, doświadczeniem w produkcji win i oleju jadalnego, jak również w imporcie oraz w handlu produktami spożywczymi i przemysłowymi. Certyfikowany system zarządzania bezpieczeństwem żywności HACCP gwarantuje bezpieczeństwo oraz wysoką jakość produktów.
VOG Polska Sp.z.o.o
ul.Przemysłowa 8
96-100 Skierniewice
Ciekawostki

2014-01-08 16:43:50 | Komentarze: 0

Jedz ser żółty zimą – 3 powody

Zimą zasadniczo polecane przez dietetyków są kasze oraz owoce i warzywa. Produktów, które dodadzą nam siły i uzupełnią brakujące witaminy i minerały, jest jednak o wiele więcej. Jednym z nich jest ser żółty - zdradzamy, jakie ma właściwości i dlaczego nie powinno go zabraknąć w naszym zimowym jadłospisie.

Kapary i karczochy - z czym to się je?

Zdrowe, ekologiczne szkło TERMISIL – idealne do pieczenia ciast i własnego chleba!

Pieczenie w naczyniu żaroodpornym Grill&Drop jest takie proste!

Ochrona pszczół i motyli, czyli producenci żywności w trosce o środowisko

Bądź eko także w kuchni!

Życie kręci się wokół wody

RICOLA - FUNKCJONALNE CUKIERKI ZIOŁOWE – smak, orzeźwienie i bogactwo 13 ziół w każdym cukierku!

Skąd pochodzi Twoja ryba?

Student w wielki mieście - kulinarna szkoła przetrwania