Polak ustanowił nowy światowy rekord podczas Warsaw Flair Challenge

2011-03-07

Sensacją zakończył się wielki finał międzynarodowego konkursu barmańskiego w stylu flair, Warsaw Flair Challenge 2011, podczas którego Polak ustanowił nowy Światowy Rekord Guinnessa w podbijaniu butelki na przedramieniu.

4 marca br. w klubie Capitol tłumy warszawiaków oszalały na punkcie latających w powietrzu shakerów, butelek i akrobatycznych figur poprzedzających przygotowanie koktajli przez najlepszych flair’owych barmanów na świecie. Zawody WFC wygrał Luca Valentin z Rumunii, który zachwycił gości i jury niemal bezbłędnym pokazem (tylko jeden upadek butelki). Natomiast trzech najlepszych flair’owców z Polski w ramach specjalnej nagrody wyjedzie na trzydniowe szkolenie do jednej z najlepszych szkół barmańskich na świecie - BOLS Bartending Academy w Amsterdamie.

W tym roku po raz pierwszy w czasie zawodów WFC podjęto próbę pobicia Światowego Rekordu Guinnessa w podbijaniu butelki na przedramieniu, który do 4 marca 2011 wynosił 31. Sensacją wieczoru okazał się Polak, Maciej Szymański (lat 23), który pobił rekord wynikiem 39 podbić! Oficjalny dyplom zaświadczający o ustanowieniu nowego Światowego Rekordu Guinnessa (Guinness World Records™) wręczył rekordziście Jack Brockbank, sędzia Guinnessa.

Zwycięzcą zawodów WFC został Luca Valentin z Rumunii, drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio Danilo Oribe z Urugwaju oraz Sylvain Glatiny z Francji. Pula nagród o którą walczyli zawodnicy z 14 krajów, wynosiła 12 000 Euro. Dodatkowo w tym roku organizatorzy chcąc promować styl flair wśród kobiet przygotowali również nagrodę w wysokości 1000 Euro dla najlepszej uczestniczki, która okazała się Agnieszka Bochniak. Natomiast trzech najlepszych barmanów z Polski – Marcin Cebula, Maciej Chojara, Radosław Podlaski – wyjedzie na specjalne trzydniowe szkolenie do jednej z najlepszych szkół barmańskich na świecie - BOLS Bartending Academy w Amsterdamie.

Zawodnicy w ciągu siedmiominutowych występów prezentowali swoje umiejętności przygotowując koktajle na bazie likierów BOLS w dwóch stylach: working flair i exhibiton flair. Pod uwagę brano osiem obowiązkowych elementów, jak również walory smakowe, kolorystyczne i zapachowe drinków. Występy zawodników oceniało międzynarodowe grono sędziowskie WFA (World Flair Association) w którego skład weszło 5 sędziów zagranicznych z Wielkiej Brytanii, Republiki Południowej Afryki (2 osoby), Finlandii i Węgier.
Jury degustacyjne, któremu przewodniczył jeden z najwybitniejszych kucharzy w Polsce Wojciech Modest Amaro, uznało koktajl przygotowany przez Toma Dyer z Wielkiej Brytanii za najlepszy koktajl zawodów WFC 2011.

Pomysłodawcami i organizatorami konkursu są najlepsi flair'owi barmani w Polsce: Tomek Małek pięciokrotny Mistrz Świata i Marek Posłuszny z Flair Factory, znani szerszej publiczności z I edycji programu "Mam Talent". Sponsorem nagród jest marka BOLS.

Ciekawostki:
• Początki stylu flair, widowiskowej sztuki przygotowywania drinków sięgają początku XIX wieku, kiedy Jerry Thomas jako pierwszy w niekonwencjonalny sposób przygotował drink zwany Blue Blazer. W latach 90. XX wieku widowiskowy styl robienia drinków spopularyzował film „Koktajl” (Cocktaill), w którym główną rolę zagrał Tom Cruise. Dziś w stylu flair specjalizują się barmani z najlepszych klubów i barów na całym świecie.
• Podczas startu na flair’owych zawodach zdarzają się również tzw. „upadki“ - nieudane ewolucje po których wykorzystywane elementy zamiast w rękach barmana lądują na ziemi. Rekordzista w ciągu 5 minutowego pokazu błąd tego typu popełnił 72 razy!!!
• Najlepsi barmani flair’owi trenują zazwyczaj około 5 godzin dziennie. Przed najważniejszymi zawodami trening wydłuża się do ponad dziesięciu godzin dziennie, w tym wymiarze trwając nawet kilka miesięcy.
• W trakcie tak wydłużonego treningu barman rozbija średnio 10 butelek dziennie.
• Pierwszy konkurs flair na świecie odbył się w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych a jego zwycięzca trenował ponad 3 miesiące Toma Cruise do jego roli w filmie „Cocktail“.
• Rocznie odbywa się ponad 200 konkursów Flair na całym świecie.
• Na największych zawodach startuje nawet do 100 zawodników z ponad 40 państw świata.
• Na największym konkursie w 2010 roku w Tajlandii startowało 180 zawodników a eliminacje trwały dwa dni.
• Najbardziej utytułowanym zawodnikiem flair na świecie jest Christian Delpech, podczas 9 letniej kariery zdołał wywalczyć 16 tytułów Mistrza Świata.
• Najbardziej utytułowanym barmanem w Europie jest Tomasz Małek z 5 tytułami Mistrza Świata na koncie.
• Antarktyda jest jedynym na świecie kontynentem na którym nie odbył się do tej pory żaden konkurs barmański.
• W Polsce sztuką flair zajmuje się ponad 150 osób.
• Największe organizacje zrzeszające barmanów flair to World Flair Association, Flair Bartenders Association oraz International Bartenders Association.


O Organizatorach
Flair Factory to agencja barmańska założona przez pasjonatów sztuki flair, Tomka Małka i Marka Posłusznego, znanych szerszej publiczności z występów w I edycji programu „MAM TALENT”. Tomek i Marek to wielokrotni zwycięzcy i finaliści największych polskich i zagranicznych zawodów barmańskich, m.in. londyńskich Roadhouse, francuskich Paris Flair Open, amerykańskich Nations Flair Challenge oraz polskich Independent Flair League.

Tomek Małek jest jak dotąd najbardziej utytułowanym polskim barmanem flairowym w historii tego wyjątkowego sportu. Podczas swojej dotychczasowej kariery zawodowej aż pięciokrotnie zdobył tytuł Mistrza Świata barmanów w stylu flair
(I miejsce - Nations Flair Challenge 2008 – Las Vegas, I miejsce - Roadhouse World Final 2009 – Londyn, I miejsce – SKYY Global Flair Challenge 2010 - Barcelona, I miejsce – Bacardi World Championships 2010 – Monaco, I miejsce – Roadhouse World Final 2010 – Londyn). Kolejnym polskim zawodnikiem nie ustępującym kroku Tomkowi jest jego kolega z teamu - Marek Posłuszny – dwukrotny zdobywca III miejsca na mistrzostwach świata – Roadhouse World Final - w 2009 i 2010 roku.

CEDC jest największym producentem wódki na świecie. W Polsce i Rosji produkuje takie marki jak m.in.: BOLS, Absolwent, Żubrówka, Soplica, Green Mark, Zhuravli, Parliament i Royal vodka. CEDC eksportuje obecnie Żubrówkę i Green Mark na wiele światowych rynków, włącznie ze Stanami Zjednoczonymi, Anglią, Francją i Japonią.

CEDC jest wiodącym importerem napojów alkoholowych w Polsce, Rosji i na Węgrzech. W Polsce, CEDC importuje wiele wiodących na świecie marek, w tym: wina Carlo Rossi, wina Concha y Toro, Metaxa Brandy, Remy Martin Cognac, Guinness, wina Sutter Home, Grant’s Whisky, Jagermeister, E&J Gallo, Jim Beam Burbon, Sierra Tequila, Teachers Whisky, Campari, Cinzano, Skyy Vodka i Old Smuggler. CEDC jest również wiodącym importerem napojów wysokoprocentowych i win z segmentu premium w Rosji, z portfolio takich marek, m.in. jak Hennessey, Moet & Chandon oraz Concha y Toro.