Polak otwiera hurtownie ślimaków hodowlanych we Włoszech.

2014-09-22

Firma SNAILS GARDEN jest reprezentowana we Włoszech od wielu lat, a teraz krok po kroku rozwija swoje zaangażowanie poprzez spółkę WŁOSKĄ SNAILS GARDEN S.R.L – mówi twórca i pasjonat firmy produkującej ślimaki - Grzegorz Skalmowski.

Firma SNAILS GARDEN jest reprezentowana we Włoszech od wielu lat, a teraz krok po kroku rozwija swoje zaangażowanie poprzez spółkę WŁOSKĄ SNAILS GARDEN S.R.L – mówi twórca i pasjonat firmy produkującej ślimaki - Grzegorz Skalmowski.Grzegorz Skalmowski (ur. 16 czerwca 1970 r. w Elblągu) gastronomik z wykształcenia, pierwszą swoją firmę utworzył w 1994r. (Catering, usługi komplementarne). Członek stowarzyszenia Slow Food, międzynarodowej organizacji, która zajmuje się wspieraniem producentów zdrowej i tradycyjnej żywności. W 2009 roku został laureatem konkursu "Mikroprzedsiębiorca roku 2009", jeszcze w tym samym roku została wydana pierwsza w Polsce publikacja pt. "Hodowla i Chów Ślimaków", której jest autorem. Twórca i pasjonat firmy Snails Garden, produkującej ślimaki na potrzeby gastronomi. W 2012 r. zdobył I miejscem w konkursie "Przedsiębiorca społecznie zaangażowany". Jest to dowód uznania działania w obszarze Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, prospołecznej i proekologicznej postawy oraz zaangażowania na rzecz rozwoju społeczności lokalnej. Szczególną nagrodą jest wyróżnienie w konkursie ;Szansa na Sukces 2013" pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby. Producent pierwszych polskich kremów kosmetycznych na bazie czystego śluzu ślimaka. Do sukcesów zalicza również zorganizowanie pierwszego w Polsce Dnia Ślimaka, podczas którego degustowano potrawy ze ślimaków z różnych zakątków świata. Największy w Polsce dystrybutor pasz dla ślimaków oraz lider w produkcji wyrób gotowych ze ślimaków.


SNAILS GARDEN S.R.L – HURTOWNIA ŚLIMAKÓW
Siedzibą spółki jest kurort turystyczny w regionie Molise, miasto TERMOLI nad samym Adriatykiem Włoch. Stąd zespół Spółki SNAILS GARDEN S.R.L. oferuje kompletne portfolio produktów ze ślimaków i usług.

Ze stałym przyrostem ferm współpracujących, SNAILS GARDEN stała się z najszybciej wzrastającą fermą produkującą i skupującą ślimaka hodowlanego na skale całe Europy. Budynki produkcyjne i adaptacji jednej z hal - 400 m2 na przetwórnie ślimaków należy do jednej z większych inwestycji wzrostowej w branży Helikultury w Polsce.Bezpieczeństwo i stabilność współpracy z fermami hodowlanymi Polski jest dzisiaj postrzegane priorytetowo. W szczególności dla tutejszego rolnictwa jakim jest hodowla ślimaków, firma Snails Garden musi jeszcze wykonać dużo pracy uświadamiającej.

Obecnie firma skupią się na produkcji i eksporcie żywego ślimaka w 90 %, jednak z rozszerzeniem profilu działalności o ubojnię ślimaków, Snails Garden wyrówna procentowy udział sprzedaży o ślimaki przetworzone. Co za tym idzie preferowane do skupu są dwa gatunki hodowlane z podziałem:
- Helix aspersa Maxima (Duży szary) z przeznaczeniem na ubój
- Helix aspersa Muller ( Mały szary) sprzedaż ślimaka żywego i ubój.

W związku z otwarciem ubojni na terenie Polski i hurtowni na terenie Włoch z własną siecią sprzedaży detalicznej poszukiwani są hodowcy wielkotowarowi. W tym celu uruchomiono - Program SKUP dla branży Helikultury

SKUP to program który zostanie wprowadzony do naszego zakładu w momencie startu przetwórni ślimaków - mówi Mariola Piłat, odpowiedzialna za skup ślimaków.

Program SKUP pozwali na zarejestrowanie wszystkich potrzebnych informacji, takich jak:
1. liczba przyjmowanych do zakładu zwierząt,
2. data skupu oraz data uboju zwierząt,
3. numer gospodarstwa hodowlanego, z którego zwierzę pochodzi,
4. rodzaj żywca MIĘCZAKÓW (np. Maxima, Muller, winniczek),
5. wiek w miesiącach (np: ślimak drugoroczny, bez oblamowania – II klasa lub I klasa)

Informacje te gromadzone będą w bazie danych Snails Garden, pozwalając na automatyczne uzyskanie wszystkich wymaganych zgłoszeń i zestawień.

Od hodowli ślimaków, po przetwórstwo mięczaków.
W tej chwili trwają zaawansowane prace modernizacyjne przekształcające budynek produkcyjny pod procedury HACCP. Wcześniej budynek służył do rozmnażania ślimaków, lecz w fazie projektowania był już w 80% przystosowany na przetwórstwo ślimaków, tak aby w momencie zmiany profilu i dywersyfikacji firmy zróżnicować asortyment produkcji. Poprzez dywersyfikację nie tylko zamierzamy zmniejszyć prawdopodobieństwo strat, ale zwiększyć również prawdopodobieństwo wyższego zysku - mówi Grzegorz Skalmowski.

Straty w hodowli.
Straty większości gospodarstw rolnych w Polsce prowadzących hodowlę ślimaków, wynikają z braku doświadczenia i złego doboru gatunku do hodowli w danym regionie kraju.

Państwowy Instytut Zootechniki Balice koło Krakowa, potwierdza wyraźnie, pisząc, że gatunek hodowlany Helix aspersa maxima (C.aspersum maxima – Duży Szary) w chłodne i deszczowe lata dojrzewa wolniej niż ślimak mały szary w warunkach hodowlanych, a jego muszla osiąga mniejszą wytrzymałość mechaniczną niż w okresach ciepłych i suchych.

Naszym zdaniem to muszla w skupie jest głównym wyznacznikiem jakości, to od niej zależy cena skupu – mówi Mariola Piłat. To że ślimak jest duży, nie znaczy w żaden sposób że będzie miał wymaganą wagę masy i wielkość muszli, a przede wszystkim wytrzymałość mechaniczną czyli krótko mówiąc odpowiednią twardości muszli do obróbki przetwórczej. Trudno z tymi badania się nie zgodzić już dziś wiemy że rynek polski jest zalewany złą jakością ślimaka tego gatunku. Nasza firma zajmuje się hodowlą i skupem dwóch rodzaju ślimaków w tym w/w również, lecz w ostatnim miesiącu odnotowaliśmy skup ślimaków głównie gatunku Mały Szary. Na dziesięć przypadków w skupie, dziewięć to gatunek - H.A. Muller ( C aspersum aspersum) . W każdej hodowli ma prawo nie dorosnąć do miana skupu według norm naukowców 10% produkcji, ale to nie oznacza że mamy z tego powodu straty. Takie ślimaki należy przetrzymać w temp. + 6 C do maja gdzie wypuścimy je na pole i dotuczymy. Tu jednak z naszego doświadczenia popartego dostawami ślimaków w skupie - wynika jasno, że taki manewr nie udaje się wykonać w 100% przy gatunku hodowlanym Maxima.- Duży Szary – komentuje Mariola Płat.

Przyczyn należy szukać w genetyce tego ślimaka który nie jest przyzwyczajony do tak długie przetrzymywania w chłodni ( od września do maja), czego wynikiem jest utylizacja a nie dochód dla hodowcy.


Kontakt:
Il Giardino delle Lumache - Ogród Ślimaków, czyli SNAILS GARDEN

SNAILS GARDEN
Krasin 16A, 14-400 Pasłęk
Tel. + 48 55 615 20 20
tel. kom +48 698 388 531
email: biuroprasowe@snailsgarden.com
www.hodowla-slimakow.com.pl

Źródło: Snails Garden