Pierwsza marka grzybów w Polsce

2008-12-11

W listopadzie tego roku firma Okechamp SA wprowadziła pierwszą na polskim rynku markę grzybów świeżych – Fresh 4 Seasons. Wysokiej jakości produkty, szerokie portfolio, praktyczne zastosowanie oraz wygodne opakowania i całoroczna dostępność to podstawowe atuty nowej marki.

Grzyby znane są od tysiącleci jako doskonałe uzupełnienie pomysłowej kuchni oraz afrodyzjak. Spośród wielu gatunków grzybów występujących we wszystkich strefach klimatycznych, Fresh 4 Seasons wybrała pieczarki oraz grzyby egzotyczne, takie jak Eryngii, Enoki, Shiitake, Oyster czy Shimeji, popularne w Azji, a w Polsce jeszcze mało znane. Marka, należąca do firmy Okechamp SA, stawia na innowacyjność i różnorodność produktów, wygodne opakowania oraz świeżość produktu. Po prostu jakość bez kompromisów. Hasło marki to „Przysmaki grzybowe”.

Smaczne, gotowe… i już

Grzyby pakowane są w wygodne opakowania: tacki plastikowe lub aluminiowe z banderolą oraz przezroczyste torebki z kartonetką. Są niezwykle łatwe w przygotowaniu, wystarczy wyjąć je z opakowania, przygotować według przepisu lub zwyczajnie podsmażyć, albo ugotować i cieszyć się doskonałym smakiem. Do białych pieczarek, pokrojonych w ćwiartki dołączone są najbardziej popularne sosy gotowe: czosnkowy, śmietanowy i serowy.

– Współczesny konsument poszukuje nowych, ciekawych smaków, wygodnych opakowań, dlatego podążając za potrzebami konsumenta, chcemy inspirować go do zastosowania świeżych i egzotycznych grzybów w swojej kuchni – mówi Ewa Michalak, wiceprezes Zarządu firmy Okechamp SA. – Na opakowaniach znajdują się też propozycje zastosowania kulinarnego produktu, przepisy oraz dodatkowe informacje o zaletach zdrowotnych grzybów – dodaje Ewa Michalak.

Najwyższa jakość

Precyzyjna kontrola produkcji oraz unikalny system mycia grzybów gwarantują najwyższą jakość oferowanych konsumentowi produktów. Zastosowanie najnowszych technologii pozwala na osiągnięcie najwyższej jakości, na której tak zależy zarówno nam jak i klientom – mówi Ewa Michalak. – Pozwala nam się to wyróżnić również na rynkach europejskich, na które marka Fresh 4 Seasons, mamy nadzieję, trafi w niedalekiej przyszłości – zaznacza Ewa Michalak.

Bezkonkurencyjność

Dotychczas w Polsce nie było marki oferującej grzyby świeże, tym bardziej grzyby egzotyczne. Firma Okechamp SA proponując Fresh 4 Seasons, oferuje konsumentom zupełnie nową jakość zastosowań grzybów w codziennej kuchni. Grzyby nie tylko mają świeży, pyszny smak, ale również wyglądają apetycznie.

Marka startuje w Tesco

Podczas tegorocznych targów rynku FMCG w Berlinie, firma Okechamp SA nawiązała współpracę z siecią Tesco. W wyniku rozmów uzgodniono, że grzyby Fresh 4 Seasons będą sprzedawane w sklepach Tesco w Polsce. Nie jest to jednak marka własna sieci. Kolejnym, naturalnym etapem budowy sieci sprzedaży będą kolejne kanały tradycyjnego i nowoczesnego handlu.

label-:_label-resizeto:.jpg
Portfolio marki Fresh 4 Seasons

Pieczarki:
- Białe całe myte, masa netto: 225 g, cena 3,69 zł
- Białe ćwiartki myte, masa netto: 225 g, cena 4,49 zł
- Białe plastry myte, masa netto: 225 g, cena 4,49 zł
- Białe ćwiartki myte z sosem czosnkowym, masa netto: 225 g + 70 g sosu, cena 5,99 zł
- Białe ćwiartki myte z sosem serowym, masa netto: 225 g + 70 g sosu, cena 5,99 zł
- Białe ćwiartki myte z sosem śmietanowym, masa netto: 225 g + 70 g sosu, cena 5,99 zł
- Brązowe całe myte, masa netto: 225 g, cena 4,29 zł
- Brązowe ćwiartki myte, masa netto: 225 g, cena 4,99 zł
- Portabella -duże brązowe pieczarki, masa netto: 250 g, cena 8,99zł
- Flatsy - duże białe pieczarki, masa netto: 250 g, cena 6,99 zł

label-:_label-resizeto:.jpg
Polska jest liderem w produkcji pieczarek (255 tys. ton rocznie) w Europie, tutaj wyprodukowana jest co czwarta pieczarka w Europie. Okechamp SA jest największym polskim eksporterem pieczarek.

Grzyby egzotyczne:
- Shiitake, masa netto: 225 g, cena 7,49zł
- Eryngii, masa netto: 225 g, cena 8,99 zł
- Shimeji brązowe, masa netto: 150 g, cena 8,99 zł
- Shimeji białe, masa netto: 150 g, cena 8,99 zł
- Enoki, masa netto: 100 g, cena 8,49 zł
- Oyster, masa netto: 250 g, cena 5,29 zł

label-:_label-resizeto:.jpg
Zgodnie ze starą chińską tradycją leczniczą, spożywanie grzybów tego typu zalecane było dla utrzymania dobrego zdrowia i długowieczności. W Polsce należą one jeszcze do grzybów mało znanych, ale dzięki marce Fresh 4 Seasons mogą wkrótce stać się bardzo popularne na naszych stołach.

Shiitake uznawane jest na Dalekim Wschodzie za „eliksir życia”, który obniża cholesterol i wzmacnia system odpornościowy. Shiitake spożywa się głównie smażone, np. w panierce lub jako dodatek do dań głównych. Eryngii (borowik stepowy) są popularne głównie ze względu na ciekawy, podłużny kształt, ale także ze względu na właściwości kulinarne – szczególnie wśród dietetyków. Shimeji jest azjatyckim grzybem, który po ugotowaniu ma lekko orzechowy smak, wykorzystywany jest przy gotowaniu zup oraz dań kuchni azjatyckiej. Enoki w kuchni Dalekiego Wschodu popularne ze względu na swój delikatny smak. Można je spożywać podobnie jak pieczarki – na surowo, dodając do sałatek lub surówek. Chiński grzyb Oyster kształtem przypomina ostrygi – stąd jego nazwa. W Polsce Oyster znany jest jako boczniak. Ma szerokie zastosowanie kulinarne, możemy go mrozić, suszyć, solić, kwasić i marynować.

Więcej informacji: www.okechamp.pl