P19 - Innowacyjna paleta plastikowa

2010-05-11

P19 to paleta bez płóz na regały o dużych obciążeniach, posiada atest PZH dla przemysłu spożywczego

Dobrze znane są problemy dotyczące użytkowania palet EUR, takie jak:
1 / drzazgi i wystające gwoździe
2 / uszkodzone płozy zagrażające bezpieczeństwu pracy w magazynach wysokiego składowania
3/ fałszowane certyfikaty i wynikające z tego konsekwencje prawne dotykające niestety także nawet nieświadomych fałszerstwa użytkowników

Mimo tych wad palety drewniane są używane powszechnie ze względu na znacznie korzystniejszą relację ich ceny do trwałości w porównaniu z podobnymi wskaźnikami kosztów eksploatacji dla palet plastikowych. Wyzwaniem dla producentów palet plastikowych było więc takie obniżenie kosztów produkcji i zwiększenie trwałości palet, żeby koszty ich eksploatacji osiągnęły poziom wyznaczony przez palety EUR. Powiodło się to małopolskiej firmie, Becker sp. z o.o., zajmującej się recyklingiem opakowaniowych odpadów z tworzyw sztucznych, która opatentowała wytworzoną z nich paletę transportową, zwaną P19.

P19 jest pierwszą na rynku paletą plastikową bez płóz nadającą się na regały wysokiego składowania - ma samonośny, skrzynkowy, zamknięty blat o grubości 5 cm, zbrojony prętami stalowymi fi 10 mm, który przenosi obciążenia do 1200 kg na regałach wysokiego składowania. Polietylen, z którego wykonana jest paleta, ma dużą odporność na uderzenia i starzenie, jest chemoodporny i dziesięciokrotnie bardziej wytrzymały na deszcz, słońce i mróz niż drewno. Najbardziej istotną innowacją zwiększającą trwałość palet p19 jest brak płóz, które w paletach EUR i w tradycyjnych paletach plastikowych są uszkadzane przez paleciaki, co jest najczęstszym powodem wycofania ich z obrotu.

Paleta P19 waży 20 kg, czyli mniej niż paleta drewniana, co ma znaczenie przy układaniu i w transporcie pustych palet, a brak płóz ułatwia operacje paleciakiem i wózkiem widłowym. P19 posiada atest higieniczny do stosowania w przemyśle spożywczym i jest łatwa do umycia dzięki konstrukcji zamkniętego blatu, który zakrywa żebra. Gumowe korki na górnej powierzchni palety zabezpieczają ładunek przed przesunięciem a ukosowane krawędzie płyty górnej ułatwiają pracę wózka widłowego i chronią paletę przed uszkodzeniem. Palety są oznaczone RFID – radiowymi identyfikatorami ułatwiającymi administrację i magazynowanie. Ceny dzierżawy p19, oferowane przez system obrotu paletami plastikowymi – SOPP, są porównywalne do ceny dzierżawy palet drewnianych, ale w ostatecznym rozrachunku zysków i strat należy również uwzględnić koszty środowiskowe. Do wyprodukowania 8 palet drewnianych trzeba ściąć jedno drzewo. Paleta plastikowa P19, produkowana z odpadów plastikowych opakowań jednorazowych, jest co najmniej ośmiokrotnie bardziej trwała niż paleta drewniana co oznacza, że wprowadzenie do obrotu jednej palety P19 ratuje życie jednemu drzewu i równocześnie zmniejsza ilość odpadów opakowaniowych. Palety P19 uszkodzone w obrocie są mielone do powtórnego przetworzenia.


Źródło: BECKER Sp. z o.o.

Aktualności

2019-12-04 11:59:44 | Komentarze: 0

„Elfy same w domu” – świąteczna kampania Pepsi w niezwykłej odsłonie!

W tym roku w ramach kampanii świątecznej marka Pepsi przygotowała dla konsumentów coś specjalnego. Zamiast standardowej reklamy, marka stworzyła bajkowy mini film, w którym opowiada własną historię świątecznych przygotowań w wydaniu elfów Pepsi. W filmie wzięła udział plejada polskich gwiazd: Maciej Musiał (Elf Kelfin), Wiktoria Gąsiewska (Elfka Ewka), Adam Fidusiewicz (Elf Elfis), Kacper Młynarkiewicz (Elf Rafaelf) oraz… tutaj niespodzianka dla tych, którzy obejrzą. Jest też smaczek w postaci ukrytych w filmie cameo znanych influencerów marki: Jakoba Kosela, Lary Gessler i Adama Wiejaka. Premiera spotu przewidziana jest na 6 grudnia 2019 roku na YouTube oraz na antenie Telewizji Polsat w trakcie Mikołajkowego Charytatywnego Bloku Reklamowego.

Inspekcja x-ray: Jaki system wybrać do pakowania dnej żywności?

Wyzwanie Smaku Pepsi – gorące weekendy pełne smaku i dobrej zabawy

Muzyka Smakuje Lepiej z Lay’s - zabierz paczkę na festiwal! Pierwsza muzyczna kampania marki Lay’s

Marka Lay’s ruszyła z nowym konkursem – do wygrania aż 490 nagród o łącznej wartości prawie pół miliona złotych, w tym codziennie iPhone 8.

Zdrowe smarowanie bez tłuszczów trans

Żyj kolorowo! Lubelska w nowej odsłonie!

Targi Technologii Spożywczych Warsaw Food Tech 2017

Brześć intensyfikuje współpracę z Biedronką

Najważniejsza impreza w branży opakowań już w kwietniu! 8. Międzynarodowe Targi Opakowań Packaging Innovations