Nowość z Mauritiusa – cukier trzcinowy SANTE

2010-04-29

Na wiosnę firma SANTE przygotowała niespodziankę dla wszystkich kochających słodkości. Już w maju na półkach sklepowych pojawi się drobnoziarnisty Cukier Trzcinowy Demerara – extra fine. Nowość SANTE polecana jest szczególnie do przyrządzania letnich napojów chłodzących, wyrafinowanych deserów czy też mrożonej kawy.

Cukier trzcinowy, choć nie jest jeszcze w Polsce bardzo rozpowszechniony, coraz częściej jednak gości na naszych stołach. Nie tylko słodzi, ale dzięki wspaniałemu aromatowi tworzy niepowtarzalny nastrój. Złocisto-bursztynowe kryształki cukru trzcinowego efektownie prezentują się w cukiernicy, a chwile spędzone z filiżanką słodzonej nim kawy lub herbaty stanowić będą miły przerywnik w zabieganym dniu. Drobno zmielony Cukier Trzcinowy Demerara SANTE idealnie rozpuszcza się podczas przygotowywania deserów, zaś charakterystyczny miodowo-karmelowy smak współgra z zapachem wanilii, czekolady lub cynamonu.
Pakowany w nowoczesne, estetyczne, 500-gramowe opakowania cukier Trzcinowy Sante pochodzi z Mauritiusu - wyspy na Oceanie Indyjskim. Przez wielu cukier wytwarzany z trzciny, która rośnie na niezwykle żyznych glebach tej wyspy, uważany jest za najlepszy na świecie.

Ponieważ pojawiający się na rynku cukier trzcinowy SANTE jest produktem nierafinowanym, zachowuje składniki mineralne zawarte w trzcinie cukrowej. Zastosowanie cukru trzcinowego wykracza daleko poza kuchnię. Trzcinę cukrową od dawna stosuje się w medycynie ludoweji ziołolecznictwie. Starożytni uznawali ją za lek, który potrafi wyleczyć wiele dolegliwości. Znano i ceniono jej liczne zalety m.in. bakteriobójcze. Używano jej między innymi jako środka kojącego, przeciwbólowego, wykrztuśnego. Za jej pomocą łagodzono objawy astmy, leczono trudno gojące się rany i oparzenia, a także zapalenia i przeziębienia z gorączką.

Opakowanie zawierające 500 g kosztować będzie w sklepach ok. 6,20 zł.

KAWA MROŻONA MAURITIUS

SKŁADNIKI – porcja na 2 osoby
• 2 filiżanki mocnej, ostudzonej kawy z ekspresu
• 2 łyżeczki Cukru Trzcinowego Demerara – extra fine SANTE
• 4 gałki lodów śmietankowych
• kilka kostek startej, gorzkiej czekolady
• kostki lodu
• ½ torebki cukru waniliowego

SPOSÓB PRZYRZĄDZANIA
Ostudzoną kawę mieszamy w blenderze z 4 gałkami lodów, aż do powstania jednolitej masy, następnie dodajemy Cukier Trzcinowy Demerara – extra fine SANTE, cukier waniliowy,
a całość energicznie mieszamy. Do dwóch wysokich szklanek wkładamy kostki lodu
i zalewamy przygotowaną masą kawowo-lodową. Całość dekorujemy startą, gorzką czekoladą.



Firma Sante A. Kowalski Sp. j. jest liderem na rynku żywności korzystnej dla zdrowia. Od pięciu lat, dzięki prowadzonej strategii oraz inwestycjom odnotowuje ciągły wzrost obrotów na poziomie 25% rocznie. Firma posiada już pierwsze miejsce na rynku musli i produktów sojowych. Od wielu lat eksportuje swoje produkty - do Wielkiej Brytanii, Litwy, Estonii, Szwecji, Austrii, Islandii, ale też na Bliski Wschód. W ciągu 17 lat działalności była wielokrotnie wynagradzana i wyróżniana. Czterokrotnie zdobyła tytuł w rankingu „Gazele Biznesu” (2005, 2006, 2007, 2010 r.), otrzymała statuetkę CoolBrands Polska 2006/07 i Laur Konsumenta 2005, została Liderem Przedsiębiorczości 2005, a w 2008 r. produkowana przez Sante Granola zwyciężyła w kategorii produkty śniadaniowe w konkursie HIT HANDLU. Portfolio firmy liczy obecnie ponad 100 produktów wspierających zdrowy tryb życia i odżywiania.