Najlepsi producenci i hodowcy trzody chlewnej

2013-12-19

Znamy już najlepszych w Polsce producentów i hodowców trzody chlewnej 2013 r. W gronie laureatów są producenci współpracujący z firmą EKOPLON S.A.

5 grudnia w Poznaniu odbyło się uroczyste podsumowanie IX edycji prestiżowego Konkursu „Producent Trzody Chlewnej Hodowca Trzody Chlewnej 2013 r.”, organizowanego przez redakcję ogólnopolskiego Czasopisma Specjalistycznego „Trzoda Chlewna”. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia byli ponadto Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS oraz Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Honorowy patronat nad konkursem sprawowali Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Agencji Rynku Rolnego oraz Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Nagrody dla najlepszych producentów i hodowców trzody chlewnej zostały wręczone w reprezentacyjnej auli Kolegium Rungego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.


W gronie laureatów, wyłonionych przez specjalnie powołaną do tego celu kapitułę konkursu, składającą się z naukowców oraz praktyków ściśle związanych z produkcją i hodowlą świń, znaleźli się rolnicy współpracujący z firmą EKOPLON S.A.: Mirosława i Waldemar Musiatowiczowie z miejscowości Biała (woj. lubelskie, pow. radzyński), Anna i Łukasz Niedziela z Dębicy (woj. lubelskie pow. lubartowski) oraz Krzysztof Zawistowski ze wsi Brzóski-Gromki (woj. podlaskie, pow. wysokomazowiecki). Co warte podkreślenia, to rolnicy, z własnej inicjatywy wskazali na firmę EKOPLON S.A., jako swojego partnera w prowadzonych przez siebie gospodarstwach.

- Dowiedzieliśmy się o tym wraz z zaproszeniem, jakie otrzymaliśmy od czasopisma „Trzoda Chlewna” do udziału w uroczystości wręczenia nagród. Wcześniej nie wiedzieliśmy nawet, że którykolwiek z naszych klientów startuje w konkursie. Jest nam z tego powodu ogromnie miło, tym bardziej, że mieliśmy aż trzech laureatów, choć w gronie obecnych na uroczystości były wszystkie najważniejsze firmy chlewnej branży paszowej w Polsce – mówi Eugeniusz Zagroba, który wraz z Jolantą Kotas reprezentował EKOPLON S.A. i wręczył okolicznościowe upominki współpracującym z firmą rolnikom.

Gospodarze nie kryli satysfakcji z faktu, że ich codzienna praca i trud zostały docenione w ogólnopolskiej skali przez niekwestionowanych specjalistów w branży. A co sądzą o współpracy z firmą EKOPLON S.A. i jej przedstawicielami? - Współpraca układa się bardzo dobrze. Przedstawiciel firmy EKOPLON S.A. to specjalista z wyczuciem, który stara się nam doradzać jak najlepsze rozwiązania. Jeżeli chodzi o same produkty, to robiłem próby spożycia paszy w stosunku do przyrostu zwierząt i muszę przyznać, że wyszły bardzo dobrze – mówi Waldemar Musiatowicz, prowadzący 20-hektarowe gospodarstwo. - Wyniki przyrostu są bardzo dobre i jestem zadowolony – potwierdza Łukasz Niedziela, specjalizujący się w hodowli świń rasy puławskiej. - Oby tak dalej – krótko podsumowuje Krzysztof Zawistowski, którego stado podstawowe liczy ponad 90 sztuk loch.

- To bardzo prestiżowy konkurs i zwycięstwo w nim jest dla hodowcy nobilitujące. Dlatego tym bardziej cieszy nas to, że mogliśmy uczestniczyć w tej ważnej uroczystości – mówi Jolanta Kotas z EKOPON S.A.

Sam konkurs składał się z kilku etapów. Najpierw Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego wytypowały 36 producentów trzody chlewnej w kategorii „Producent”. Pod uwagę wzięto następujące kryteria: dobrostan zwierząt, właściwe składowanie i zagospodarowanie odchodów zwierzęcych, ogólną estetykę gospodarstwa, stopień zmechanizowania prac w chlewni, nowoczesność technologii, roczny poziom produkcji (rotacja na stanowiskach), roczną sprzedaż prosiąt/tuczników od jednej lochy. Natomiast POLSUS zgłosił 17 najlepszych kandydatur w kategorii „Hodowca”. Drugi etap polegał na prezentacji nominowanych producentów i hodowców na łamach czasopisma „Trzoda Chlewna”. W trzecim etapie została powołana kapituła konkursu, składająca się z ekspertów w branży (naukowców i praktyków), która wyłoniła zwycięzców.

- W kapitule zasiadają fachowcy i za każdym razem wybierają najlepszych z najlepszych. Nasz konkurs jest okazją do nagrodzenia tych hodowców i producentów, którzy na to zasługują. Tym bardziej, że ostatnie lata dla tej branży nie były łaskawe – mówi Grzegorz Zając, zastępca redaktora naczelnego „Trzody Chlewnej”.

- Spotykają się tu najlepsi w Polsce rolnicy, którzy mogą być wzorem dla innych. Tego typu imprezy branżowe podnoszą świadomość hodowców i mobilizują do dalszego rozwoju – dodaje Ryszard Mołdrzyk, prezes zarządu głównego Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”.

Gala wręczenia nagród laureatom konkursu towarzyszyła uroczystym obchodom jubileuszu 50-lecia czasopisma „Trzoda Chlewna”.

* * *
EKOPLON S.A.
www.ekoplon.pl

EKOPLON S.A. z Grabek Dużych to nowoczesna firma specjalizująca się w produkcji pasz oraz nawozów dolistnych. Swój rozwój i sukces przedsiębiorstwo zawdzięcza kadrze wysoko wykwalifikowanych specjalistów, technologów i fachowców z branży rolniczej, w dziedzinie nawożenia roślin oraz żywienia zwierząt. W 2009 r. firma uzyskała certyfikat zgodność Systemu Bezpieczeństwa Środków Żywienia Zwierząt ze standardem ISO 22000. EKOPLON S.A. od wielu lat rozwija swoją działalność handlową na rynkach Europy wschodniej i południowej, eksportując głównie nawozy dolistne EKOLIST oraz nawozy krystaliczne MAXIMUS. Firma posiada wieloletnie doświadczenie na rynkach: Litwy, Czech, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy oraz skupia swoja uwagę na nowych rynkach takich jak: Rosja, Mołdawia, Bułgaria, Rumunia, , czy Słowacja.

Kontakt:
Aleksandra Dik
aleksandradik@adventure.media.pl
+ 48 604 231 738
Adventure Media s.c. Agencja Public Relations

www.adventure.media.pl
tel. 032 724 28 84
fax 032 417 01 70

Źródło: Aleksandra Dik

Świat spożywki

2015-04-01 14:10:06 | Komentarze: 0

Złote jajo polskiej gospodarki – branża drobiarska

Mimo rosyjskiego embarga nałożonego w zeszłym roku między innymi na drób i jaja, polska branża drobiarska ma się całkiem dobrze i nic nie wskazuje na to, aby miało się coś zmienić. Polscy producenci coraz częściej i chętniej handlują z zagranicznymi partnerami, a zamknięcie rynku rosyjskiego tylko nasiliło tę tendencję.

Jesz mało chleba? Sprawdź dlaczego warto to zmienić!

Wegetarianizm i jego odmiany

Herbata na dzień dobry – śniadaniowe propozycje marki Czas na Herbatę

Kanapki "po kielecku"

Wielka moc w małym produkcie, czyli dlaczego warto sięgać po ziarenka

Żelatyna CYKORII

Po cygańsku

Życie pełne zdrowia i smaku – ser topiony Beauty z błonnikiem marki LACTIMA

Pożywny i słodki poranek z konfiturą malinową marki Schwartau Extra