Maspex przejmie ukraińskiego producenta napojów Rosynki

2007-05-11

Ukraiński urząd antymonopolowy (AMCU) wydał zgodę na przejęcie przez największego polskiego producenta napojów bezalkoholowych, spółkę Maspex kontrolnego pakietu akcji ukraińskiego producenta napojów, spółki Rosynka.

"Udzielono zgody spółce Maspeks (Wadowice, Polska), zajmującej się produkcją kakao, czekolady i wyrobów cukierniczych na przejęcie ponad 50% akcji ?Kijowskiej fabryki napojów bezalkoholowych Rosynka'" - podano w komunikacie AMCU.

Rosynka to jeden z największych na Ukrainie producentów napojów, oferującym ponad 30 rodzajów tego typu produktów. Po trzech kwartałach tego roku ukraińska spółka miała 3,5 mln USD zysku netto przy 38,2 mln USD przychodów. W 2005 roku miała odpowiednio 3,12 mln USD zysku i 43,3 mln USD przychodów.

Najwięksi udziałowcy firmy to Municipal Service Company (19%), Denion (18%) i Afan-Invest (18%). Maspex miał w ub. roku 37% udziału w polskim rynku soków i napojów chłodzących (m.in. marki Kubuś i Tymbark) oraz 29% na rynku makaronów (Lubella). jest także producentem m.in. kawy cappuccino (La Festa).

W 2006 roku Maspex miał 55,5 mln zł skonsolidowanego zysku brutto przy 2 mld zł przychodów. Grupa jest obecna m.in. na rynkach Czech, Rosji, Rumunii oraz na Słowacji i na Węgrzech.

Grupa Maspex Wadowice jest największym producentem produktów instant w Europie Środkowo-Wschodniej (kawa cappuccino, kakao, zabielacze w proszku do kawy, herbatki rozpuszczalne), oraz liderem na rynku soków, nektarów i napojów w Polsce, w Czechach, na Słowacji i wiodącym producentem na Węgrzech i w Bułgarii oraz liderem na rynku makaronów w Polsce.

Obecnie w skład Grupy wchodzi osiem polskich i dziewięć zagranicznych spółek. Przychody ze sprzedaży w 2006 roku wyniosły ponad 2 mld zł, co lokuje firmę w czołówce polskich producentów branży spożywczej. W ofercie Grupy znajduje się kilkaset pozycji towarowych. Prawie wszystkie produkty są liderami w swoich segmentach w Polsce i za granicą. Do najsilniejszych marek należą: Tymbark, Kubuś, Ekland, Puchatek, DecoMorreno, Cremona, La Festa i Lubella.

Źródło: