Marka KAMIS partnerem 4. edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

2010-10-21

Od 26 października do 1 listopada w Kinie Muranów i KINO.LAB w Warszawie odbędzie się 4. edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków – coroczny i jedyny w Polsce przegląd kinematografii Azji Wschodniej. W listopadzie (5-15 listopada) replika festiwalu zawita także do Krakowa (kino Pod Baranami), Poznania (kino Muza) i Katowic (kino Światowid). Filmem otwarcia festiwalu będzie Dream w reżyserii Kim Ki-duka (Korea Płd., 2008).

W tym roku osią programu będzie kino Singapuru a najważniejszą sekcją - przegląd współczesnego kina koreańskiego, Taste of Korea, przygotowany we współpracy z Centrum Kultury Ambasady Republiki Korei. Program uzupełnią prawdziwe filmowe perełki z innych krajów Azji Wschodniej – Chin, Filipin, Malezji, Wietnamu, Kambodży oraz Noc Azjatyckiego Horroru (31 października).

Oprócz pokazów dzieł azjatyckiej kinematografii - jak podczas każdej edycji - w programie znajduje się szereg wydarzeń towarzyszących, m.in. azjatycki konkurs fotograficzny Orientuj się!, którego finał i wystawa pokonkursowa będą miały miejsce podczas festiwalu. Prace zgłaszać było można do 12 października, pula nagród to 3000 zł (więcej informacji na stronie internetowej festiwalu www.piecsmakow.pl). Po raz drugi gościem Festiwalu będzie Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij z Gryfina (30-31 października), któremu towarzyszą Azjatyckie Targi Podróży.

W sekcji filmowej poświęconej Singapurowi zaprezentowana zostanie retrospektywa filmów najbardziej rozpoznawalnego na świecie przedstawiciela tej kinematografii, niemal zupełnie nieznanego w Polsce, Erica Khoo (m.in. My Magic, 2008, Be with me, 2005).

W drugiej obok Singapuru sekcji festiwalu kina koreańskiego, Taste of Korea, pokazany zostanie Dream w reżyserii Kim Ki-duka, najnowsze dzieło doskonale znanego polskim widzom koreańskiego reżysera, autora takich głośnych tytułów, jak: Wiosna, lato, jesień, zima.. i wiosna (2003) czy Pusty dom (2004). Poza tym przedstawione zostaną filmy czterech innych najważniejszych koreańskich reżyserów, które nigdy nie trafiły do dystrybucji w polskich kinach: Park Chan-wooka (I'm Cyborg, but That's OK), Im Kwon-taeka (Beyond the years), Lee Chang-donga (Oasis) i Bonga Joon-ho (Barking dogs never bite).

Pełen program zostanie ogłoszony 4 października na stronie: www.piecsmakow.pl. Bilety będą do kupienia w kasach kin od 20 października. Karnety na festiwal można już kupować na stronie www.piecsmakow.pl (cena 100 zł – karnet uprawnia do wstępu na wszystkie wydarzenia festiwalu w Warszawie).
Marka KAMIS jest partnerem festiwalu. Świat dalekich i egzotycznych podróży, podczas których można znaleźć najbardziej aromatyczne przyprawy wpisany jest w osobowość marki i nieodłącznie się z nią kojarzy. Przyprawy KAMIS to niezwykłe bogactwo smaków i aromatów, wśród których ważną część stanowią przyprawy kuchni świata. Jednym z bardzo ciekawych produktów w tej ofercie jest Przyprawa Chińska 5 smaków.
Przyprawa Chińska 5 Smaków KAMIS jest bardzo aromatyczną mieszanką o wyrafinowanym smaku i zapachu. Wraz z kuchnią chińską i wietnamską trafiła na stoły całego świata. Charakteryzuje się leśnym zapachem kasji połączonym z aromatem anyżu. Dodana do potrawy wzbogaca ją o pięć podstawowych smaków: słodki, słony, kwaśny, gorzki i ostry. Tradycyjnie stosowana jest jako dodatek do mięsnych potraw gotowanych i duszonych, do sosów i marynat.

W skład Przyprawy chińskiej 5 smaków KAMIS wchodzą koper włoski, pieprz czarny, goździki cynamon i kmin rzymski.
Kuchnia i kino bardzo się przenika. Kino, podobnie jak kuchnia ma wiele smaków, potrafi zaskakiwać, uwodzi, wywołuje emocje i wzrusza. Po obejrzeniu bardzo ciekawych i egzotycznych propozycji filmowych festiwalu, proponujemy wypróbować we własnym domu przepisy na potrawy w 5 smakach.

Ryba w mleku kokosowym z duszonymi owocami
Ilość: dla 4 osób
Czas przygotowania: 30 minut

Niezbędne składniki:
400 g białej ryby
200 ml mleka kokosowego
½ ananasa
1 mango
4 owoce liczi
trawa cytrynowa
3 łyżki mąki
50 ml sosu rybnego
1 ostra papryczka
olej arachidowy
Sól morska w młynku KAMIS
2 łyżeczki przyprawy 5 smaków KAMIS

Rybę pokrój na 8 kawałków, oprósz solą, obtocz w mące, obsmaż w woku na oleju arachidowym, zdejmij z patelni. Następnie w woku podsmaż pokrojone w słupki mango i ananas, dodaj trawę cytrynową, papryczkę, przyprawę 5 smaków, sos rybny, mleko kokosowe, duś kilka minut. Po koniec dodaj kawałki ryby i obrane ze skóry owoce liczi. Smacznego!

Mięso smażone z makaronem z kapustą bok choy
Ilość: dla 4 osób
Czas przygotowania: 40 minut

Niezbędne składniki:
400 g polędwiczek wieprzowych
200 g makaronu sojowego
1 szt. kapusty bok choy
100 grzybów shitake
2 łyżki oleju sezamowego
1 łyżka miodu
1 limonka
1 ostra papryczka
2 łyżki sosu sojowego
Sól morska w młynku KAMIS
2 łyżeczki przyprawy 5 smaków KAMIS

Makaron zalej wrzątkiem, odstaw na kilkanaście minut, następnie odsącz, potnij na mniejsze kawałki. Polędwiczki pokrój na cienkie paski, oprósz przyprawą 5 smaków.
Na rozgrzanego woka wlej olej, podsmaż wieprzowinę, następnie dodaj kolejno, pokrojone składniki: grzyby, kapustę, papryczkę makaron, całość smaż ciągle mieszając. Dodaj miód, sok z limonki, sos sojowy. Duś kilka minut, na koniec dopraw solą do smaku. Smacznego!