Majonez Kielecki - oferta dla branży HoReCa

2014-01-23

W okresie karnawału Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem” Kielce przypomina o swojej ofercie skierowanej do branży HoReCa. Krajowy wicelider w produkcji majonezu poleca swój sztandarowy rarytas – Majonez Kielecki – w praktycznych, pięciolitrowych wiaderkach. Jego atut? Bez wątpienia bardzo korzystny stosunek najwyższej jakości do ceny!

W serii produktów cateringowych Majonez Kielecki dostępny jest w dwóch wariantach smakowych – tradycyjnym oraz do dekoracji.

Ten pierwszy od lat wytwarzany jest w oparciu o własną, sprawdzoną recepturę. Stanowi doskonały dodatek do sałatek, dań bankietowych, a także dipów. Podkreśla walory smakowe potraw serwowanych na zimo oraz gorących pieczeni i zapiekanek.

Majonez Kielecki do dekoracji łączy w sobie łagodny smak i niezwykłą puszystość. Gęstsza niż w przypadku „tradycyjnego” Majonezu Kieleckiego konsystencja powoduje, że idealnie nadaje się do dekorowania tartinek, wędlin, czy jaj na twardo.

Z myślą o odbiorcach gastronomicznych Majonezy Kieleckie sprzedawane są w wygodnych, pięciolitrowych opakowaniach, w których produkt zachowuje świeżość przez dwa miesiące. Niezmienna od lat receptura oparta jest na składnikach najwyższej jakości. I co najważniejsze – Majonez Kielecki oraz Majonez Kielecki do dekoracji nie zawierają substancji konserwujących!

Masa netto Majonezu Kieleckiego: 5 litrów
Masa netto Majonezu Kieleckiego do dekoracji: 5 kilogramów

Majonez Kielecki 5 litrów
Majonez Kielecki do dekoracji 5 kilogramow

Źródło: Katarzyna Engel