Kulinarna podróż do słonecznej Italii

2012-02-22

Zamiast tysięcy zdjęć i pamiątek – więcej inspiracji, które można wykorzystać nie tylko w trakcie urlopu. Z wyczekiwanych wakacji Polacy coraz częściej przywożą przede wszystkim smaki i zapachy, które nawet po urlopie umożliwiają im powrót do odwiedzanych miejsc. Kuchnia śródziemnomorska, zwłaszcza włoska, zyskuje w naszym kraju coraz więcej zwolenników, a za nieodzowny składnik tego typu potraw uważa się oliwę z oliwek. Monini, lider wśród producentów oliwy extra vergine doradza, jak nawet w ujemnych temperaturach dzięki smakowi oliwy można przenieść się do słonecznej Italii.

Powodem wzrastającego zainteresowania Włochami może być także fakt, że Polacy powoli uczą się cieszyć życiem, celebrować chwile, czerpać przyjemność z prostych, codziennych czynności – a Włosi są w tej dziedzinie prawdziwymi mistrzami. Chcemy i potrafimy uczyć się od nich. Szykowanie aromatycznego włoskiego dania, a następnie cieszenie się nim w gronie rodziny i przyjaciół może być kwintesencją prawdziwego dolce vita. Grzechem byłoby nie spróbować! – zauważa Julia Wollner, blogerka (www.viagiulia.pl) i właścicielka Il Ponte – Forum Kultury i Języka, doktor filologii włoskiej.

Za co Polacy cenią włoską kuchnię? Czynnikiem najbardziej istotnym jest oczywiście smak poszczególnych potraw i ich składników, ale także względna łatwość przygotowania dań i dostępność produktów. Chłodniejszy klimat nie stanowi już dla Polaków żadnej przeszkody w przygotowaniu przez cały rok smacznych i zdrowych dań – takich, jakie można zamówić we włoskich trattoriach. Możliwość częstszego podróżowania oraz dostęp do wysokiej jakości produktów i składników prosto z Włoch, tj. suszone pomidory czy ser mozzarella, sprawiają, że kuchnia śródziemnomorska coraz częściej wypiera popularnego schabowego. Według badania przeprowadzonego przez TNS OBOP i Lidl pod koniec ubiegłego roku, to właśnie kuchnia włoska cieszy się zdecydowanie największym powodzeniem wśród Polaków.

Jednym z produktów stanowiących podstawę kuchni włoskiej jest oliwa z oliwek extra vergine. Dzięki swoim właściwościom idealnie pasuje ona do dań podawanych na zimno, a także nadaje niepowtarzalny smak potrawom podczas smażenia, gotowania czy grillowania. To właśnie włoską oliwę z oliwek polscy konsumenci uważają za najbardziej reprezentatywny element kuchni europejskiej. Według wspomnianego już badania wyprzedza ona grecką fetę, francuski camembert oraz hiszpańską kiełbasę chorizo.

Polacy to naród dość konserwatywny, ale otwarty na nowe doświadczenia kulinarne, a kuchnia włoska jest przez naszych rodaków wyjątkowo ceniona. Oczywiście decyduje o tym głównie jej smak oraz łatwość przyrządzania. Nie zapominajmy przede wszystkim o jej walorach zdrowotnych. Gwarancją wysokiej jakości i bogactwa cennych substancji zdrowotnych są świeże przyprawy i warzywa, odpowiednio przygotowane mięso czy zdrowy tłuszcz, jakim jest oliwa z oliwek extra vergine – podkreśla Joanna Świątek, Brand & Trade Marketing Manager w firmie Monini Polska.

Czyniąc oliwę extra vergine podstawą kuchni na wzór Włochów, Polacy mogą z łatwością komponować przemyślaną dietę. Czym powinni się jednak kierować przy wyborze oliwy z oliwek by potrawy przez nich tworzone były jednocześnie zdrowe i smaczne tak, jak na włoskich wakacjach? Na jakość i smak oliwy wpływają gatunek oliwek, moment, w którym zostały zerwane oraz miejsce zbioru. Określenia light czy delicato znajdujące się na butelce oznaczają moment zbioru oliwek i tym samym mówią czy oliwa jest ostra, czy łagodna w smaku, a oznaczenia DOP (Denominazione di Origine Protetta czyli Chroniona Nazwa Pochodzenia) i IGP (Indicazione Geografica Protetta czyli Chronione Oznaczenie Geograficzne) są gwarancją, tego że oliwa pochodzi z regionu wymienionego na etykiecie, a cały jej proces produkcji jest ściśle określony

Poza oznaczeniami, kluczowe będzie jednak zbadanie oliwy organoleptycznie czyli sprawdzenie zapachu, smaku i koloru. Nieprzyjemny stęchły zapach, pomarańczowy lub lekko czerwony kolor oznacza że, oliwa uległa utlenieniu i nie nadaje się już do spożycia. Oliwę powinniśmy spożywać świeżą, ponieważ z czasem traci swoje cenne właściwości zdrowotne i smakowe. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu z zakresu produkcji oliwy możemy edukować Polaków pod kątem kultury spożywania oliwy extra vergine – dodaje Joanna Świątek.

Termin extra vergine odnosi się do najwyższej klasy oliwy z oliwek, uzyskanej wyłącznie za pomocą środków mechanicznych, bez zastosowania jakichkolwiek środków chemicznych czy metod rafinacji. Dodatkowo, aby oliwa mogła być sklasyfikowana jako extra vergine, nie może mieć żadnych wad organoleptycznych, a jej kwasowość nie może być wyższa niż 0,8%. Kwasowość oliwy z oliwek można określić tylko laboratoryjnie. Extra vergine można śmiało uznać za synonim zdrowego tłuszczu. Ta oliwa jest doskonała zarówno do smażenia, gotowania i pieczenia (ze względu na wysoki punkt spalania), jak i do spożywania na zimno (ze względu na wiele właściwości, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie). Oliwa z oliwek extra vergine obniża poziom złego cholesterolu, nie naruszając dobrego, zawiera naturalne przeciwutleniacze i jest cennym źródłem witaminy E. Więcej informacji dostępnych na stronie internetowej www.monini.pl, www.facebook.com/monini.polska oraz portalu www.oliwazoliwek.pl.

Firma Monini powstała we Włoszech na początku ubiegłego wieku. Założona przez Zefferino Moniniego, już od trzech pokoleń kultywuje tradycję i wartości rodzinne, przywiązując ogromną wagę do jakości swoich wyrobów. Monini oferuje różnorodne produkty spożywcze charakterystyczne dla kuchni śródziemnomorskiej, takie jak oliwy extra vergine, oliwy z oliwek, inne oleje roślinne, octy winne i balsamiczne, sosy pesto. Wytwarza jedną z najbardziej znanych i cenionych we Włoszech oliw z oliwek extra vergine. Produkty Monini otrzymały Handlowego Oskara, Złoty Paragon oraz tytuły Dobrego Produktu i Perły Rynku FMCG. Monini bardzo silnie rozwija eksport, w tym na rynki Europy Środkowo-Wschodniej (w Polsce i w Czechach to niekwestionowany lider sprzedaży oliw extra vergine). Aktualnie firma eksportuje oliwę do ponad 30 krajów na całym świecie, na rynku polskim jest obecna od ponad 10 lat.

Świat spożywki

2015-04-01 14:10:06 | Komentarze: 0

Złote jajo polskiej gospodarki – branża drobiarska

Mimo rosyjskiego embarga nałożonego w zeszłym roku między innymi na drób i jaja, polska branża drobiarska ma się całkiem dobrze i nic nie wskazuje na to, aby miało się coś zmienić. Polscy producenci coraz częściej i chętniej handlują z zagranicznymi partnerami, a zamknięcie rynku rosyjskiego tylko nasiliło tę tendencję.

Jesz mało chleba? Sprawdź dlaczego warto to zmienić!

Wegetarianizm i jego odmiany

Herbata na dzień dobry – śniadaniowe propozycje marki Czas na Herbatę

Kanapki "po kielecku"

Wielka moc w małym produkcie, czyli dlaczego warto sięgać po ziarenka

Żelatyna CYKORII

Po cygańsku

Życie pełne zdrowia i smaku – ser topiony Beauty z błonnikiem marki LACTIMA

Pożywny i słodki poranek z konfiturą malinową marki Schwartau Extra