GĘŚ NA POLSKIM STOLE i inne przysmaki na FESTIWALU KULINARNYM w KRAKOWIE

2010-11-10

W tym roku na gości Targów czekać będzie szczególnie dużo atrakcji, jedną z nich będzie VI Krakowski Festiwal Kulinarny. W programie Festiwalu zaplanowano liczne konkursy kulinarne dla kucharzy, pokazy gotowania z udziałem gwiazd, pokazy barmańskie, live cooking oraz prezentacje firm gastronomicznych.

W dniach od 17 do 19 listopada 2010 w Krakowie w hali przy ul. Centralnej 41A odbędzie się kolejna edycja Targów dla Hotelarzy i Restauratorów: 18. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA, 9. Targi Artykułów Spożywczych i Napojów dla Gastronomii GASTROFOOD oraz 8. Międzynarodowe Targi Wina w Krakowie ENOEXPO.


Listopadowe Targi to nie tylko prezentacja kompleksowej i unikalnej oferty dla hoteli i restauracji, to także bogaty program imprez towarzyszących, które stanowią dodatkową atrakcję dla gości branżowych odwiedzających Targi.

W tym roku na gości Targów czekać będzie szczególnie dużo atrakcji, jedną z nich będzie VI Krakowski Festiwal Kulinarny organizowany przez firmę Gastroinfo Zbigniewa Kurleto jednocześnie gospodarza Festiwalu, Fundację Klubu Szefów Kuchni, Stowarzyszenie Barmanów oraz firmę Targi w Krakowie Sp. z o.o. organizatora Targów HORECA/ GASTROFOOD/ENOEXPO w Krakowie. W programie Festiwalu zaplanowano liczne konkursy kulinarne dla kucharzy, pokazy gotowania z udziałem gwiazd, pokazy barmańskie, live cooking oraz prezentacje firm gastronomicznych.

Ważnym i nieodzownym punktem Festiwalu Kulinarnego są konkursy kulinarne. W tym roku na szczególną uwagę zasługują dwa konkursy. Pierwszy z nich to Wegetariańska Uczta z firmą Oerlemans - „Dania bankietowo-cateringowe”. Drugi, to autorski konkurs Zbigniewa Kurleto, który za swoje zasługi i pracę uzyskał miano kulinarnej twarzy Małopolski. Konkurs o Puchar Marszałka Województwa Małopolskiego pod nazwą „KULINARNY TALENT MAŁOPOLSKI – GĘŚ NA POLSKIM STOLE” będzie oparty na produktach tradycyjnych i regionalnych wpisanych w rejestr Unii Europejskiej.

Dodatkową atrakcją tegorocznego Festiwalu Kulinarnego będzie specjalnie przygotowany VIP Room, w którym zwiedzający Targi będą mogli porozmawiać z gwiazdami na temat polskiej gastronomii oraz poznać tajniki ich warsztatu kulinarnego. W tym roku będziemy gościć m.in. Roberta Sowę, Jerzego Pasikowskiego, Grzegorza Komendarka, Mirosława Drewniaka, Marka Widomskiego, Rafała Targosza, Adama Chrząstowskiego, Zbigniewa Kurleto, Kurta Schellera.

Dodatkowo podczas Festiwalu Kulinarnego Pan Grzegorz Komendarek znany z roli Grzesia z serialu Złotopolscy poprowadzi swoje Show Kulinarne z udziałem publiczności.

Ponadto na szczególną uwagę wszystkich miłośników kawy zasługuje tegoroczny program Targowej Strefy Kawy. Podczas Targów w wydzielonej Strefie Kawy odbędzie się Krakowski Puchar Latte Art., Akademia Espresso oraz szkolenia baristów z udziałem Włoskich ekspertów. Kolejna atrakcja dla prawdziwych entuzjastów kawy to oficjalna premiera kawy Attibassi w Polsce. Ze względu na niezapomniany charakter Krakowa i klimat Bolonii, to miejsce zostało wybrane jako najlepsze z możliwych do zaparzenia pierwszego espresso Attibassi w Polsce. Doskonali specjaliści z Włoch podczas tych targów poprowadzą szkolenie baristów, aby przekazać chociaż część wiedzy jak parzyć najlepsze Espresso z mieszanek Attibassi Espresso Italiano.

Jeśli jednak zwiedzający targi goście woleliby posmakować najlepszych win z różnych części świata będzie ku temu szczególna okazja. Podczas 8. Międzynarodowych Targów Wina ENOEXPO w trakcie licznych degustacji będzie można poznać, a także spróbować Win nagrodzonych w drugiej edycji Konkursu Winiarskiego o Medal Targów ENOEXOPO 2010.

Godziny zwiedzania Targów:
17.11.(środa) – 10.00 – 17.00
18.11.(czwartek) – 10.00 – 18.00
19.11.(piątek) – 10.00 – 16.00