Ekspert radzi: Jak wybrać zdrową bułkę tartą

2013-03-19

Co kryje bułka tarta? Czym powinniśmy się kierować przy jej zakupie? Na te i inne pytania - odpowie Elżbieta Krawczyk z firmy Krawpak.

mąka luksusowa krawpak
Pomimo, iż proces wytwarzania bułki tartej nie jest skomplikowany, wybór surowca do jej produkcji jest bardzo istotny. Najlepszą jakość może zapewnić jedynie zakład, który sam produkuje bułki, przeznaczone do ich przetarcia. Szczegółowo, na ten temat opowie Elżbieta Krawczyk – właściciel firmy Krawpak, przedsiębiorstwa na terenie którego znajduje się własnościowa piekarnia, stworzona z myślą o produkcji zdrowej bułki tartej.

Pochodzenie ma znaczenie
Bułka tarta cieszy się w naszym kraju wszechstronnym zastosowaniem. Wykorzystywana jako składnik panierki zwiększa walory smakowe, wizualne i zapachowe filetom rybnym, mięsnym i krokietom. Używa się jej również do posypywania formy na ciasto, co zapobiega przywieraniu wypieków. Dodanie bułki do zmielonego mięsa zwiększa jego spoistość i gęstość. Ze względu na częstotliwość wykorzystania w kuchni powinniśmy zwrócić uwagę na jej jakość.”Niestety nie zdajemy sobie sprawy, że często surowiec do produkcji bułki tartej pochodzi z odpadów z piekarni - czerstwego lub spleśniałego pieczywa, w którym mogą pojawić się niechciane dodatki. Warto wybierać bułkę tartą, która powstaje na skutek starcia pieczywa specjalnie w tym celu wypiekanego. Ważne jest bowiem, aby starcie nastąpiło zaraz po wypieczeniu i wysuszeniu bułki. Nie można dopuścić do zalegania surowca, gdyż może on stracić na konsystencji, smaku, wyglądzie. Bułki do produkcji powinny być wypiekane z naturalnych składników, bez sztucznych dodatków, następnie suszone i mielone przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu. W końcowej fazie produkcji surowiec musi, bez zalegania, trafić do opakowań, chroniących przed światłem oraz wilgocią” – tłumaczy ekspert.

Co oprócz sposobu produkcji jest istotne?
Rodzajów bułek tartych mamy wiele, od zwykłych, gruboziarnistych, po kukurydziane, luksusowe, czy razowe. Te ostatnie ze względu na swoje wartości odżywcze, wybierane są przez osoby, które preferują ciemne pieczywo i tym samym zdrowy sposób odżywiania się.” Mąka razowa wyrabiana jest przez jednorazowe (stąd nazwa), grube zmielenie ziarna, dlatego często zawiera otręby i ma ciemniejsze zabarwienie, niż mąka biała, która jest wielokrotnie przesiewana. Pieczywo razowe posiada większą ilość błonnika i związków mineralnych niż chleb biały, a odpowiedzialny jest za to jest większy udział drobin pochodzących z łupin ziarna, gdzie gromadzą się te składniki. Są one powszechnie uznawane za korzystnie oddziałujące na walory zdrowotne chleba razowego. Dlatego bułka tarta razowa jest wspaniałą alternatywą dla zwykłej luksusowej i z chęcią wybierana przez osoby szczególnie dbające o swoją dietę” – mówi Elżbieta Krawczyk, właściciel firmy Krawpak.
Bułka tarta, w naszej tradycji kulinarnej, jest jednym z tych artykułów spożywczych, którego jak cukru, soli czy mąki w kuchni zabraknąć nie może. Przy jej wyborze powinniśmy się kierować nie tyle składem, co pochodzeniem. To bowiem surowiec decyduje o jej smaku, konsystencji, wyglądzie i przede wszystkich właściwościach zdrowotnych.

Bułka tarta Luksusowa:
krawpak

Pojemność: 400 g
Cena brutto: 1, 25 zł/ szt
Producent: FPHU Krawpak
Bułka Tarta razowa
Pojemność: 400 g
Cena brutto: 1, 20 zł/ szt
Producent: FPHU Krawpak

Firma FPHU Krawpak to firma wyłącznie z polskim kapitałem. Od 1990 roku działa na rynku konfekcjonowanych sypkich produktów spożywczych, dostarczając konsumentom najwyższej, jakości artykuły żywieniowe, między innymi: ryż, kaszę, fasolę i bakalie. Staranny dobór składników od sprawdzonych dostawców i działanie nastawione na dbałość o jakość produktów, zyskały firmie FPHU Krawpak rzesze zadowolonych klientów.

FPHU Krawpak
Konfekcjonowanie Artykułów Spożywczych
Rogóźno Kolonia 29
22-600 Tomaszów Lubelski
Tel. (84)664 40 62
E-mail: krawpak@wp.pl
www.krawpak.pl
Aktualności

2019-12-04 11:59:44 | Komentarze: 0

„Elfy same w domu” – świąteczna kampania Pepsi w niezwykłej odsłonie!

W tym roku w ramach kampanii świątecznej marka Pepsi przygotowała dla konsumentów coś specjalnego. Zamiast standardowej reklamy, marka stworzyła bajkowy mini film, w którym opowiada własną historię świątecznych przygotowań w wydaniu elfów Pepsi. W filmie wzięła udział plejada polskich gwiazd: Maciej Musiał (Elf Kelfin), Wiktoria Gąsiewska (Elfka Ewka), Adam Fidusiewicz (Elf Elfis), Kacper Młynarkiewicz (Elf Rafaelf) oraz… tutaj niespodzianka dla tych, którzy obejrzą. Jest też smaczek w postaci ukrytych w filmie cameo znanych influencerów marki: Jakoba Kosela, Lary Gessler i Adama Wiejaka. Premiera spotu przewidziana jest na 6 grudnia 2019 roku na YouTube oraz na antenie Telewizji Polsat w trakcie Mikołajkowego Charytatywnego Bloku Reklamowego.

Inspekcja x-ray: Jaki system wybrać do pakowania dnej żywności?

Wyzwanie Smaku Pepsi – gorące weekendy pełne smaku i dobrej zabawy

Muzyka Smakuje Lepiej z Lay’s - zabierz paczkę na festiwal! Pierwsza muzyczna kampania marki Lay’s

Marka Lay’s ruszyła z nowym konkursem – do wygrania aż 490 nagród o łącznej wartości prawie pół miliona złotych, w tym codziennie iPhone 8.

Zdrowe smarowanie bez tłuszczów trans

Żyj kolorowo! Lubelska w nowej odsłonie!

Targi Technologii Spożywczych Warsaw Food Tech 2017

Brześć intensyfikuje współpracę z Biedronką

Najważniejsza impreza w branży opakowań już w kwietniu! 8. Międzynarodowe Targi Opakowań Packaging Innovations