Eko olej palmowy Sime Darby dotarł do Holandii

2010-07-08

Na statku z Kuala Lumpur do portu w Rotterdamie dotarło 3500 ton należącego do Sime Darby certyfikowanego oleju palmowego. Jest to pierwszy taki transport przekazany do Europy. Kolejny ładunek zostanie nadany jeszcze tego lata. Dostarczany przez producenta olej posiada certyfikat zgodny z planem RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil).

Sime Darby posiada obecnie 13 certyfikowanych ośrodków, które są w stanie wytworzyć ponad 400 tysięcy ton oleju palmowego rocznie, co czyni firmę Unimills - spółkę zależną Sime Darby - największym dostawcą certyfikowanego oleju palmowego w Europie. Dodatkowo, jak twierdzi Prezydent i Dyrektor Naczelny Grupy, Dato’ Azhar Abdul Hamid firma do końca 2011 roku firma uzyska certyfikację wszystkich posiadanych 60 ośrodków produkcji.

W lutym 2007 roku firma Sime Darby Plantation wdrożyła autorski projekt badawczy SPOT (Sustainable Palm Oil Traceability) mający na celu zbadanie, czy konkretna partia oleju palmowego wyprodukowanego w fabryce w Malezji może być śledzona na każdym etapie swojego łańcucha dostaw tak, aby wykluczyć połączenie z olejem niecertyfikowanym. Projekt zakończył się sukcesem, a partia oleju palmowego Sime Darby dostarczonego do Rotterdamu jest pierwszym w historii ładunkiem w pełni zweryfikowanego i kontrolowanego oleju palmowego dostarczonego do Europy.

RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil – Okrągły Stół Dotyczący Zrównoważonej Produkcji Oleju Palmowego) jest globalną inicjatywą powołaną w 2004 roku w celu ustanowienia certyfikacji oleju palmowego, którego produkcja jest bardziej odpowiedzialna wobec środowiska i ludzi. Sime Darby jest członkiem-założycielem RSPO.


Unimills
Unimills BV jest europejską spółką zależną koncernu Sime Darby i wiodącym europejskim dostawcą naturalnych składników spożywczych wytwarzanych z olejów roślinnych. Do klientów firmy należą zarówno właściciele znanych marek, jak i producenci marek własnych. Firma stosuje zróżnicowane procesy produkcyjne – od rafinacji i podwójnego frakcjonowania, przez płatkowanie, po nowoczesne technologie enzymatyczne. Unimills sprzedaje produkty pod takimi nazwami marek, jak Delico® (twarde składniki do margaryn i kremów do smarowania), GoldBake® (tłuszcze do ciast), Prifex® (tłuszcze płatkowane typu premium) i Cremex® (nowa generacja zdrowych tłuszczów do lodów). W listopadzie 2009 r. asortyment produktów Unimills został wzbogacony poprzez przejęcie fabryki lecytyny, która jest odpowiedzialna za przetwarzanie i pakowanie lecytyny z nasion soi i słonecznika oraz jej sprzedawanie liderom branży spożywczej na całym świecie. Istnieje od 1913 orku.

Sime Darby
Sime Darby to jeden z największych koncernów międzynarodowych mających siedzibę w Malezji oraz największy producent oleju palmowego na świecie. Firma zajmuje się prowadzeniem plantacji i przetwarzaniem oleju od 1821 r. Charakteryzują ją sukces, wiodąca pozycja, a także odpowiedzialność za środowisko naturalne, ludzi i klientów. Oprócz plantacji Sime Darby jest właścicielem rafinerii, w których produkowane są oleje roślinne i tłuszcze do zastosowań spożywczych i niespożywczych. Firma chce budować przyszłość swoją i swoich udziałowców w oparciu o zrównoważony rozwój. Wysiłki koncernu związane z dbaniem o środowisko sprawiły, że spółki zależne Sime Darby otrzymały wiele nagród na całym świecie, w tym nagrodę ONZ Global 500 za firmową strategię „Zero spalania”. Sime Darby jest także członkiem-założycielem organizacji RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil – Okrągły Stół Dotyczący Zrównoważonej Produkcji Oleju Palmowego), która w listopadzie 2005 r. opracowała kryteria zrównoważonej produkcji oleju palmowego.