Dodaj witamin letniej diecie – owocowe smoothies

2012-06-26

Początek kalendarzowego lata już za nami. Przez kolejne dwa miesiące będziemy cieszyć się z pięknej pogody i wysokich temperatur. Gdy na dworze jest parno i gorąco przydałoby się coś na ochłodę. Tym czymś może byćzimne, owocowe smoothie, które chłodzi, zaspokaja głód oraz dostarcza wielu witamin.

Co to jest smoothie?
Słowo smoothie często używane jest wymiennie z polskim słowem koktajl. Różnica polega na tym, że smoothie zazwyczaj przyrządzane jest z kruszonym lodem, bądź przed podaniem chłodzi się je w lodówce.

Smoothie truskawkowe – choć mała i niepozorna truskawka kojarzy się przede wszystkim ze słodką przyjemnością, to stanowi ona rezerwuar wielu witamin – na przykład zawiera więcej witaminy C niż kwaśna cytryna. Czerwone owoce poleca się osobom, które marzą o szczuplejszej sylwetce. Dzięki enzymowi o nazwie bromelina truskawki przyspieszają rozpad białek, a zarazem mają właściwości odtruwające i oczyszczające. W połączeniu z kefirem albo maślanką te cechy ulegają wzmocnieniu. Smoothie truskawkowe warto udekorować listkami mięty – poza przyjemnym orzeźwieniem i walorami estetycznymi ich zapach zmniejsza apetyt.

Uwaga: truskawki należą do najczęściej nawożonych owoców, dlatego najlepiej kupować je od sprawdzonych sprzedawców (nawet kosztem wyższej ceny) bądź hodować we własnym ogródku czy na balkonie. Tarasowo-balkonowe uprawy truskawek stają się w Polsce coraz popularniejsze.

Smoothie z kiwi – szczególną zaletą kiwi jest wysoka zawartość witaminy E i to w specyficznej, unikatowej formie (delta-tocomonoenol). Witamina E chroni komórki przed wolnymi rodnikami i zbyt wczesnym starzeniem się, zatem kiwi może być uważane za owoc przedłużający młodość. Witamina E jest antyoksydantem, podobnie jak witaminy C i A również obecne w tym zielonym owocu. Kiwi dostarcza organizmowi też sporą dawkę cynku, dlatego korzystnie wpływa na cerę. Maślanka, kefir lub zsiadłe mleko złagodzą smak napoju i zmniejszą jego kwasowość.

W czym przygotować smoothie?
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do przygotowywania smoothies od prostych mikserów, po roboty wielofunkcyjne takie jak Cyclon Food Processor, który nie tylko zmiksuje owoce z lodem, ale również poszatkuje warzywa na sałatkę bądź przygotuje zdrowy sok.

Przed zakupem urządzenia do smoothie upewnij się czy jego ostrza bez problemu skruszą kostki lodu. Porównaj także liczbę oferowanych funkcji z ceną urządzenia – często możesz mieć bowiem więcej za mniej.

Smoothie bananowe – było podobno pierwszym przygotowanym smoothie na świecie, dopiero potem próbowano miksować inne owoce. W Stanach Zjednoczonych – ojczyźnie smoothie, banana dodaje się do miksów z truskawką, borówką albo brzoskwinią jako zamiennik jogurtu lub mleka. Czasem powraca się również do klasyki – wyłącznie banan i mleko bądź jogurt. Smoothie bananowe jest wyjątkowo sycące, a poza dużą ilością potasu zawartego w bananach dostarcza także wielu minerałów oraz bogaty zestaw witamin z grupy B.

Źródło: Anna Bielecka