Dlaczego warto kupować mleko świeże?

2012-04-10

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mleka o różnej zawartości tłuszczu i odmiennych metodach wytwarzania. Czym różni się mleko UHT od mleka świeżego oraz dlaczego warto wybrać to z krótszym terminem przydatności do spożycia − wyjaśnia dr. hab. inż. Monika Wszołek.

Mleko dostępne w sprzedaży musi zostać poddane procesowi obróbki termicznej z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa konsumentom. Bogata oferta daje możliwość wyboru produktu zgodnie z preferencjami. Najpopularniejszym mlekiem na rynku polskim, ze względu na długi okres trwałości wynoszący do 6 miesięcy, pozostaje wciąż sterylizowane w bardzo wysokiej temperaturze, a przez to zubożone w bioaktywne składniki mleko UHT. Świadomi konsumenci coraz chętniej sięgają jednak po mleko świeże, mikrofiltrowane i pasteryzowane w niższej temperaturze, przydatne do spożycia w ciągu kilkunastu dni. Mleko świeże dostępne jest obecnie w wygodnych kartonikach i szklanych butelkach.

Pasteryzacja mleka, poza bezpieczeństwem zdrowotnym konsumentów, ma na celu wydłużenie terminu przydatności do spożycia – wyjaśnia dr. hab. inż. Monika Wszołek z Katedry Przetwórstwa Produktów Zwierzęcych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. – Wymagania handlu dotyczące trwałości mleka spożywczego zmuszają producentów do zapewnienia jak najdłuższego terminu przydatności, co w konsekwencji oznacza stosowanie wysokich temperatur obróbki termicznej.

Proces produkcji mleka UHT (Ultra High Temperature) wymaga stosowania temperatury co najmniej 135°C przez 2-3 sekundy – mówi Monika Wszołek. – Tak wysoka temperatura powoduje interakcje pomiędzy składnikami mleka, takimi jak laktoza i białka, zmniejszenie przyswajalności tych składników przez organizm, zmniejszenie zawartości witamin C, B6, B12 i kwasu foliowego, redukcję dostępnej lizyny (niezbędnego aminokwasu wspierającego prawidłowy wzrost i rozwój kości) oraz powstawanie lizynoalaniny. Przede wszystkim jednak powoduje zmiany smaku i zapachu mleka.

Aby tego uniknąć część producentów proponuje mleko mikrofiltrowane i pasteryzowane w niższej temperaturze. Przykładem takiego produktu, zachowującego zdecydowanie więcej składników odżywczych, niż mleko UHT i mleko wysokopasteryzowane, jest świeże Mleko Wiejskie OSM Piątnica.

Mleko Wiejskie świeże z Piątnicy jest mlekiem, w produkcji którego zastosowano kilkunastosekundową pasteryzację w temperaturze 73°C – potwierdza Monika Wszołek. – Pasteryzacja ta gwarantuje bezpieczeństwo zdrowotne konsumentów, a jednocześnie nie wpływa na smak i zapach mleka oraz w niewielkim stopniu wpływa na jego bioaktywne składniki, takie jak witaminy, mikroelementy oraz laktoperoksydazę – enzym o udowodnionym działaniu ochronnym jamy ustnej i zębów, który wraz z innymi składnikami mleka tworzy naturalny system bakteriostatyczny. Mleko świeże ma dłuższą trwałość od mleka pasteryzowanego w temperaturze powyżej 85°C, ponieważ wydzielono z niego większość bakterii stosując mikrofiltrację.

Jakie zalety ma mikrofiltrowane mleko? Jest ono tak czyste mikrobiologicznie, że właściwie można by nie stosować pasteryzacji – zauważa ekspert. – We Francji jedna z mleczarni dostarcza na rynek mleko produkowane tą metodą bez pasteryzacji. Do produkcji mleka mikrofiltrowanego przeznacza się mleko najwyższej jakości z jak najmniejszą ilością mikroorganizmów. Dzięki temu mleko charakteryzuje się większą ilością witamin, wolnych aminokwasów, mikroelementów.

Mleko mikrofiltrowane i pasteryzowane w niskiej temperaturze dostępne jest również na rynku polskim, w ofercie OSM Piątnica. Należy pamiętać, że świeże mleko wymaga zachowania ciągłości łańcucha chłodniczego oraz przechowywania w lodówce w temperaturze od +1°C do +8°C.

Więcej informacji na stronie http://www.piatnica.com.pl/prod_mleko.htm

Aktualności

2020-09-04 12:01:50 | Komentarze: 0

Szczypta wiedzy o pieprzach

Pieprz to, obok soli, najbardziej znana przyprawa na całym świecie i stosowana w niemal każdej kuchni. Nie tylko podkreśla smak potraw, ale ma też właściwości prozdrowotne, dlatego po młynek z czarnymi ziarnami warto sięgać jak najczęściej. A co z innymi wersjami kolorystycznymi? Marka Appetita podpowiada, jak ich używać i jak uratować zbyt pieprzne dania!

„Grześki świecą przykładem” w loterii z okazji powrotu do szkoły

25. Urodziny Wafli Familijnych – loteria konsumencka

Ishida: Nowe modele zwiększające możliwości pakowania owoców

Naturalne suplementy odchudzania. Przypraw dietę z Appetitą

Grześki latem nie pływają w czekoladzie!

Żywiec Zdrój z nutą owoców ZERO CUKRU – nowość w ofercie produktów smakowych marki

Illy stawia na naważarki od Ishida

„Elfy same w domu” – świąteczna kampania Pepsi w niezwykłej odsłonie!

Inspekcja x-ray: Jaki system wybrać do pakowania dnej żywności?