Błonnik pokarmowy i korzyści z jego stosowania w bułce pszennej

2021-02-01

Pomimo obserwowanego trendu spadku spożycia pieczywa, Polska plasuje się na szóstym miejscu co do wielkości jego konsumpcji w Europie [20]. Polacy spożywają pieczywo przez cały dzień. Jest to produkt codziennej potrzeby. Na przestrzeni lat zmniejszyło się postrzeganie społeczeństwa na temat żywności. Konsumenci coraz częściej wiążą problemy zdrowotne ze sposobem odżywiania się. W trakcie zakupu pieczywa brane są pod uwagę już nie tylko wygląd, zapach i tekstura, ale także walory zdrowotne, jak np. zawartość błonnika pokarmowego.

Coraz bardziej wyedukowane społeczeństwo zdaje sobie sprawę z tego, jakie korzystne działanie na zdrowie ma włókno pokarmowe. Współcześnie przyjęta definicja błonnika pokarmowego to: „węglowodany
o stopniu polimeryzacji większym niż trzy, nieulegające trawieniu i wchłanianiu w jelicie cienkim człowieka” [1].
Bułka z błonnikiem

Zalecane dzienne spożycie w populacji polskiej wynosi odpowiednio:
- dzieci min. 10-21 g / dobę (wartości najmniejsze dotyczą młodszych dzieci, większe – starszych)
- dorośli min. 25 g / dobę
- osoby > 65 roku życia min. 20 g / dobę.
Dietetycy i żywieniowcy rekomendują jednak spożywanie na jeszcze większym poziomie, a mianowicie
30-40 g/dobę. Niestety, wraz z postępem cywilizacji i konsumpcją coraz to bardziej przetworzonej żywności, zjadamy tego składnika przeciętnie tylko 15 g na dobę.
Bułka grahamka

Błonnik pokarmowy jest niezwykle istotny dla naszego organizmu. Postęp i rozwój technologiczny, moda, stres spowodowały, że społeczeństwo skupia się bardziej na dostarczeniu sobie „małych przyjemności”
w postaci bardziej niezdrowych produktów. Błonnika w pożywieniu spożywamy stosunkowo mało, by zapobiec rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Producenci żywności wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumenta. Dodatek błonnika do pieczywa jasnego jest oczekiwaną alternatywą dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą spożywać produktów pełnoziarnistych. Raport z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Operator Systemowy Sp. z o.o. wykazał, iż ponad 60% respondentów bardzo lubi jasne pieczywo. 68% badanych chętnie spożywałoby takie wypieki z dodatkiem błonnika [2]. Ponadto analiza ankiety przeprowadzonej w 2016r. wskazuje na gotowość do zapłacenia wyższej ceny za pieczywo z jego dodatkiem [3]. Oznacza to, że społeczeństwo chętnie wybierze pieczywo jasne z dodatkiem włókna pokarmowego, jeśli tylko będzie miało do niego dostęp.

Więcej w temacie błonnika znajdziesz w kolejnym artykule
Małgorzata Grudzińska-Gronek

attach1
Pliki do pobrania