Dodaj ofertę za darmo

Szukaj firmy


ROTR Spółdzielnia Mleczarska w Rypinie

Informacje ogólne

""ROTR"- to od 80 lat - dobrze znana na rynkach krajowych i światowych firma, która kojarzy się przede wszystkim z jakością i solidnością. Początki działalności wiążą się z dniem 31.01.1926., czyli datą Zgromadzenia Założycielskiego Spółdzielczej Mleczarni Parowej "ROTR" w Rypinie. Dobra jakość wyrobów sprzyjała sprzedaży eksportowej masła i serów twardych.

Po wojnie przełomowym momentem dla "ROTR" Spółdzielni Mleczarskiej było przekazanie przez UNICEF w 1950 r. urządzeń do produkcji mleka w proszku. Zadecydowało to o profilu zakładu, który dzięki licznym modernizacjom i inwestycjom stale zwiększał swoje możliwości przerobu mleka.

Lata dziewięćdziesiąte to dalszy, dynamiczny rozwój zakładu. Uruchomiono nową masłownię, trafostację, linię wyrobów UHT, oddano do użytku 2 magazyny wyrobów gotowych oraz przeprowadzono modernizację kotłowni.

Rok 2000 był szczególnie pomyślny dla firmy:
w dniu 27 kwietnia "ROTR" Spółdzielnia Mleczarska uzyskała uprawnienia do eksportu mleka w proszku i mleka UHT "Delik" do krajów Unii Europejskiej,
na targach "POLAGRA" Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadał znak "Polska Dobra Żywność" dla wyrobów UHT "Delik": mleka 0,5% , 1,5% , 2,0% , 3,2%, śmietanki 12%, 18% , 36% oraz dla mleka w proszku odtłuszczonego,
ponadto uzyskaliśmy certyfikat systemu jakości zgodny z normą ISO 9002, który zawiera analizę HACCP potwierdzony przez BVQI.
W 2004 roku została oddana do użytku nowa hala produkcyjno-magazynowa z przeznaczeniem do produkcji serów. W kwietniu 2005r. uruchomiono produkcję serów.
W roku 2006 na Targach "Mleko Expo 2006" zostaliśmy sklasyfikowani na 3 miejscu w rankingu spółdzielni mleczarskich.